Pro obce dnes není možné vysoutěžit dodavatele plynu na příští rok. Garance dodávek je ale základem fungování jimi zřizovaných institucí, upozorňuje starosta Lukl
Jedním z hlavních témat blížících se komunálních voleb jsou vysoké ceny energií, přestože místní samosprávy nemají nástroje, jak problém přímo řešit. Jednou z variant může být i větší využití obnovitelných zdrojů energie, obce však už do letošní zimy nestihnou takové zdroje uvést do provozu. Jaká opatření můžou využít, aby snížily spotřebu elektřiny a plynu ve školách, úřadech a institucích, jejichž jsou zřizovateli? A jak jim může stát šetření usnadnit?
Svaz měst a obcí ČR po vládě požaduje krizový scénář, který by pomohl samosprávám s vysokými cenami energií a zaručil jejich dodávky. „Situace je dnes kritická natolik, že není možné vysoutěžit dodavatele plynu pro příští rok,“ varuje starosta Kyjova a předseda Svazu měst a obcí František Lukl.
František Lukl, předeseda Svazu měst a obcí, starosta Kyjova (kandiduje v komunálních volbách jako nezávislý kandidát)
Jan Kříž, náměstek pro řízení sekce ekonomiky životního prostředí
Eva Mariničová, projektová koordinátorka z Centra pro dopravdu a energetiku
Josef Mlejnek, politolog, Institut politologických studií Katedra politologie FSV UK
Druhým problémem, který bude svaz s vládou v pátek řešit, je vysoká cena energií, kvůli které musí obce omezovat investice a zásadně šetřit i v provozu.
„Na konci roku většině samosprávám končí fixace a nemají vysoutěženého dodavatele pro příští rok. Garance dodávek je základem fungování škol, školek a dalších obcemi zřizovaných institucí,“ vysvětluje Lukl.
Investice do úspornějších provozů
Podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) musí jít úsporná opatření v oblasti energetické náročnosti budov a provozů ruku v ruce s vytvářením nových obnovitelných zdrojů energie.
Čtěte také
Podle Lukla je však v oblasti investic do obnovitelných zdrojů pro obce hlavní překážkou složitá legislativa, která nedovoluje rychlý vznik nových zdrojů energie.
„Když například na jednu budovu umístíte fotovoltaické panely, můžete vyrobenou energii spotřebovat pouze tam.“ Proto je podle něj důležitá i propojenost sítě v rámci obcí, ze kterých by se ve výsledku mohly stát energeticky samostatné komunity.
Ministerstvo životního prostředí v současnosti připravuje operační program, ve kterém by mělo postupovat metodou tzv. zjednodušeného vykazování. Obce by v takovém případě neměly ve fakturách vykazovat jednotlivé položky, ale pouze splněné cíle v rámci jednotlivých projektů.
Přestože existuje poptávka, peníze se nečerpají tak, jak bychom si přáli.
Eva Mariničová
„Cílem je především zjednodušit legislativu z hlediska sdílení vyrobené elektřiny, tedy aby bylo možné předávat energii z jednoho místa na druhé,“ popisuje náměstek ministryně pro řízení sekce ekonomiky životního prostředí Jan Kříž z ministerstva životního prostředí. Podle něj by do konce roku měl vyjít nový energetický zákon, který bude zjednodušení obsahovat.
Neúčelné využívání peněz z dotací
„Česko má i v současné chvíli k dispozici obrovské množství peněz z evropských fondů, jejichž část je určená i obcím. Nicméně fondy nevyužíváme účelně. Na lokální úrovni vidíme, že přestože existuje poptávka, peníze se nečerpají tak, jak bychom si přáli,“ říká projektová koordinátorka z Centra pro dopravu a energetiku Eva Mariničová.
Čtěte také
Důvodem je podle ní především administrativní zátěž, která brání většímu využívání dotací na komunální úrovni. Řada obcí se potýká i s nedostatkem kompetencí a stěžuje si na nízkou podporu a poradenství.
„Samosprávy musí investovat hodně peněz dopředu bez toho, aniž by mohly počítat s tím, že dotaci nakonec získají. A to je odrazující pro řadu menších obcí, kterým chybí know-how,“ vysvětluje Mariničová.
Poslechněte si celé Téma dne. Moderuje Lukáš Matoška.
Související
-
Radko Kubičko: Mohou politiku změnit komunální a senátní volby?
První prověrka aktuálního stranického uspořádání se blíží a politické strany to nechává vcelku klidnými, senátním a komunálním volbám se dává přívlastek druhého řádu.
-
Politici slibují nesplnitelné. Nemají tu být pro všechny, zdůrazňuje bývalý starosta Tábora
„Jsem dost citlivý na tezi, že jsme tu pro všechny. To nemá být, politika je soutěž idejí a názorů,“ zdůrazňuje lídr politického hnutí Tábor 2020.
-
Poslanec SPD: Vláda rezignovala na jakoukoli snahu šetřit. Měla by přistoupit k regulaci cen energií
Vláda schválila novelu rozpočtu na letošek. Schodek se má podle ní zvýšit o 50 miliard na 330 miliard korun. Výdaje státu by ale měly být mnohonásobně vyšší.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.