Státního dluhu se nemusíme bát. Spíš je třeba zdanit ty, kdo vydělávají z renty a majetku, říká ředitel akademie blízké ČSSD Eichler

20. duben 2023

„Sociální demokracie si myslí, že by vláda ke zkrocení inflace měla používat zákon o cenách, který umožňuje cenovou regulaci. A také být důraznější ve vyjednávání s majiteli například velkých potravinových sítí, ve kterých je zdražování pociťováno nejsilněji,“ říká Patrik Eichler, ředitel Masarykovy demokratické akademie blízké ČSSD.

„Vláda musí vstoupit do debaty s těmi aktéry, kteří se na trhu pohybují. Například premiér by měl přijít za majiteli firmy a říct jim: ,Dobře, přátelé, my tady vidíme prudký růst cen, tak řekněte vy, co navrhujete? Já přicházím s návrhem cenové regulace. A pokud vy máte nějaký jiný návrh – jste si ochotni snížit marže, jste ochotni nějakou dobu svůj provoz v uvozovkách dotovat z předchozích zisků –, tak to pojďme udělat a dohodnout se‘.“

Čtěte také

Eichler tvrdí, že nejde o to silou v demokratické společnosti reglementovat pravidla života každého člověka, ale bavit se vláda má o tom, co zrovna skřípe. Nejlepším protiinflačním krokem pak podle něj je vrátit peníze do ekonomiky.

„Nejjednodušším protiinflačním krokem je daněmi zkrotit velké zisky, a to těm lidem a firmám, které je mají největší. Nezaměřovat se na spirálu mzdově-cenovou, jak se o ní mluví, ale na spirálu zisku,“ uvažuje.

A co snižování rozpočtových schodků? „Sociální demokraté vždy zemi předávali v dobrém ekonomickém stavu – a to ve srovnání s pravicovými vládami. Ale ten dluh není něco, čeho se máme bát. Protože státní rozpočet a rodinný rozpočet, jak se často říká, spolu nemají ale vůbec nic společného.“

Čtěte také

„Stát má možnosti vlastní příjmy organizovat svým vlastním rozhodnutím. A teď je otázka, k čemu ten případný dluh použijete. Určitě ho není dobré použít na krytí běžného provozu, ale využít ho například na komplexní reformu fungování státní správy. Tomu by se určitě nikdo nebránil. Nebo pak na investice. Tady ale narazíme – protože sice na ně můžeme používat prostředky z evropských fondů, pak ale samosprávy i stát nemají dostatek prostředků, aby nově postavené infrastruktury provozovaly.“

Podle Eichlera je ale hlavně potřeba podívat se, kdy nám státní dluh začal růst. „A vrátit se ke snížení majetkových a příjmových daní na konci roku 2020, tedy ke zrušení superhrubé mzdy. A musíme se bavit i o tom, jestli stát je ochoten vybírat daně.“

„Základní rozdíl mezi sociální demokracií a dnešní pravicovou pětikoalicí by byl, že ČSSD by říkala, že je potřeba daně vybírat a nemá to být DPH, protože DPH zdražuje základní život lidí. Těm, kteří pak své příjmy takřka okamžitě promění ve výdaje. Ale je potřeba zdaňovat ty a brát si peníze od těch, kdo vydělávají z renty a z majetku,“ nabádá.

Vyluxovaná ČSSD?

V posledních parlamentních volbách voliči rozhodli, že chtějí změnu a ČSSD se nedostala ani do Sněmovny. Tvrdí se, že levici „vyluxovalo“ hnutí ANO.

Čtěte také

„Hnutí ANO určitě neobsadilo místo sociální demokracie nebo levice v Česku. ANO uzmulo část elektorátu, která dřív volila ČSSD, to je určitě pravda. Ale cílem sociálně demokratické politiky je zajistit člověku možnost emancipace a prosazovat společenskou solidaritu. A pak máte bývalého poslance Pavla Juříčka (ANO), který říkal, že zrušení karenční doby je genocida podnikatelů. A tam pak vidíte ,ten jejich výraz solidarity‘,“ říká ironicky.

Hlavním cílem ČSSD tak podle Eichlera teď je, že musí zformulovat program, který bude pro jejich bývalé voliče přijatelný, aby se alespoň část z nich k nim vrátila.

„To se může týkat třeba části staršího elektorátu, musí ale oslovit i voliče nové. Dnes víme, že v nejmladší generaci lidí, řekněme po gymnáziu, se větší počet z nich identifikuje levicově. Takže nějaký prostor pro levicovou politiku tady bezesporu je,“ uzavírá.

Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související