Volby byly referendem o budoucnosti premiéra Babiše, proto levice tak propadla, uvažuje komentátor Eichler

12. říjen 2021

Letošní volby do Sněmovny skončily debaklem levice. Řady poslanců po desítkách let opouštějí sociální demokraté a komunisté. Kroužkování navíc silně oslabilo Piráty v koalici se STAN, kterým ze 37 mandátů zbyly jen čtyři. Podle komentátora a zástupce ředitele Masarykovy demokratické akademie blízké ČSSD Patrika Eichlera je teď tak příležitost pro obrodu levice české politické scény.

Čtěte také

Chopit by se jí přitom mohla právě ČSSD, uvažuje host pořadu Téma dne.

„Sociální demokraté mohou využít toho, že porazili komunisty a ti patrně v české politice končí. Vzhledem k velmi špatnému výsledku Pirátů zůstane levicový prostor v Poslanecké sněmovně neobsloužen, což dává sociální demokracii dost velký manévrovací prostor, který mohou zkusit využít.“

Komentátor Eichler má za to, že by se i v tuzemsku mohl zformulovat koncept „dobré společnosti“, podle které má být ve středu zájmu levicové politiky člověk a kvalita jeho života. Jak k tomu došlo v Německu po prohře Gerhard Schrödera, nebo ve Velké Británii po skončení éry Tonyho Blaira.

Chyběl jasný distanc od premiéra

Eichler vidí příčiny neúspěchu české levice v tom, že se volby zúžily na jediné téma: referendum o dalším pokračování Andreje Babiše (ANO) v čele vlády. „ČSSD neměla jasné stanovisko, jestli chce, nebo nechce být s Babišem. A většina voličů je proto vyloučila z rozhodování.“

Neúspěšný kandidát na šéfa sociálních demokratů z jara letošního roku a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se chce osobně angažovat tak, aby česká demokratická levice spolupracovala a nabídla pro společnost alternativy ke krokům pravicové vlády, zejména v sociální a ekonomické oblasti.

Čtěte také

„ČSSD bude muset dělat práci mimo parlament tak, aby byla slyšet a vidět,“ konstatuje.

Podle Petříčka je tak zapotřebí vypořádat se se snahou některých sociálních demokratů posunout stranu směrem k nacionálnímu socialismu a národní levici. „To není pozice, kde by ČSSD měla být. Naopak, je to tradiční strana levicového středu, kde je prostor pro posilování spolupráce s dalšími subjekty,“ uvažuje.

Jednoznačně pak vylučuje, že by na pořadu dne byla spolupráce s komunisty. Ty totiž exministr zahraničí nepovažuje za součást demokratické levice.

Europoslankyně a kandidátka na předsedkyni komunistů Kateřina Konečná vidí jádro neúspěchu své partaje v tom, že se nedokázala dostatečně vymezit vůči hnutí ANO. „Bohužel jsme nejen podcenili roli oligarchy, ale především mediální smršť, kterou za sebou měl.“

Hosty byli:
Tomáš Petříček, ČSSD, bývalý ministr zahraničí
Kateřina Konečná, KSČM, europoslankyně
Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů
Patrik Eichler, komentátor, zástupce ředitele Masarykovy demokratické akademie

Veškeré levicové návrhy, ke kterým KSČM Andreje Babiše donutila, byly nakonec prodávány buď jako úspěch samotného premiéra, nebo vlády, vysvětluje.

Do budoucna si Konečná představuje komunistickou stranu čitelnější, v řadě věcí razantnější a také pružnější.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Jana Bumby.

autoři: Jan Bumba , marz
Spustit audio

Související