Stará pneumatika do kosmetiky. Vědci přišli na způsob recyklace gumy bez toxické přísady
Při jízdě autem se do životníiho prostředí dostávají škodlivé chemikálie z pneumatik. Nová studie dokládá, že toxická přísada do nich zvaná 6PPD, která posiluje odolnost pryže proti ozónu, se dá rozložit. Vyčištěný materiál by se dal podle vědců znovu použít třeba do eletroniky nebo dokonce kosmetiky.
Pneumatiky se v dnešní době stávají zřejmě největším zdrojem znečištění z aut a regulovat by je měla i emisní norma Euro 7. Odpad z nich se přidává například do silničního asfaltu nebo do povrchů školních a jiných sportovišť. Díky této recyklaci je výsledný materiál ekologičtější.
Jenže ve vyřazených pneumatikách zůstává toxická přísada 6PPD. „Většina pneumatik bohužel končí na skládkách. Z nich se látka vymývá do vod,“ vysvětluje fyzikální chemik Petr Slavíček hlavní motivaci vědců, proč hledali, jak se toxické přísady zbavit.
Teď na to skupina výzkumníků přišla a závěry zveřejnila ve studii, kterou otiskl časopis Nature Chemical Engineering.
Po odstranění aditiva se dá materiál využít jak při výrobě nových pneumatik, tak jako barvivo v celé řadě výrob od elektroniky po kosmetiku.
„A k užitku by tím pádem mohl být i zbytek ze stávajících pneumatik, což je asi z 50 procent guma,“ říká toxikolog a environmentální chemik Tomáš Cajthaml.
Autoři studie si nechali postup patentovat. Směřují totiž zřejmě k průmyslovému využití.
„V chemii není takový problém něco vyrobit jako spíš vyčistit,“ oceňuje rovněž přínos práce Slavíček. Překvapilo ho, že aditivum se rozložilo, až když vědci zkombinovali pyrolýzu a mikrovlnný ohřev.
Vědci dokonce doložili i finanční přínos nového recyklačního postupu. „Pyrolýza běží při menší spotřebě energie a pravděpodobně i při nižší teplotě,“ dodává Cajthaml.
Jak a proč je dobré se zbavit aditiv z pneumatik před recyklací? Čím se dá zmírnit efekt škodlivých proti-hořlavých chemikálií? Jak svět ovlivňují mikroplasty? Moderuje Martina Mašková. Debatují toxikolog Tomáš Cajthaml, chemik Petr Slavíček, spoluúčinkuje herečka Veronika Čermák-Macková.
Související
-
Většina mikroplastů, které za deště natečou z měst do řek, pochází z pneumatik, zjistili vědci
Až 95 procent mikroplastů, které se dostávají do řek a potoků s dešťovou vodou, vzniká otěrem pneumatik. Důvodem je obsah kolem 2500 různých chemikálií z jejich výroby.
-
Expert na emise: Zcela ekologické není žádné auto. Elektromobily se hodí na kratší jízdy
Zájem o elektromobily roste i za pandemie, zvláště u firem. „Domnívám se, že zcela ekologické není žádné auto,“ připouští uznávaný expert Michal Vojtíšek z ČVUT.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka