Modrásek, který přežil doby ledové, se schovával desítky tisíc let. Teď opět čelí změně klimatu

17. květen 2025

V jednom z národních parků v kanadském městě Alberta vědci objevili dosud neznámý druh motýla ostruháčka (Satyrium curiosolus). 40 tisíc let žil v izolaci, stranou od ostatních druhů, jeho genetická výbava je tak velmi originální. Ochranáři se snaží zjistit, co s ním dělá klimatická změna.

„Je to takový ušmudlánek, maličký motýlek. Příliš se neliší od dříve rozpoznaných druhů, které žijí o pár set kilometrů dál,“ říká v mírné nadsázce entomolog Vojěch Novotný. Autoři studie osekvenovali, tedy přečetli, kompletní genom tohoto druhu.

„Ta populace tam přežívala od dob ledových, a proto nastřádala hodně genetických zvláštností, které ale na jeho vzhledu vůbec nepoznáme,“ upozorňuje Novotný. 

Starobylé populace

I v souvislosti s tímto výzkumem vědci dlouhodobě přemýšlejí o tom, zda druhy živočichů a rostlin, které známe, tedy přežily doby ledové, spíš podnikly dlouhou cestu z teplejších jižních regionů, tedy migrovaly, anebo zda dostaly možnost přežít třeba v nějakém chráněném místa na ledovci. V takovém případě by také u modráska šlo o starobylé populace.

Refugia neboli útočiště vznikala v době ledové na vysokých horách. Také v uzávěrech údolí byly na ledovcích exponované plochy, kde rostly i dřeviny. Zajímavá místa, kde mohla příroda přežívat v době nejvyššího ledového maxima, vědci registrují například na Hodonínsku.

„Bylo objeveno staré refugium na našem území, kde byly v době ledové vývěry termálních vod,“ poznamenává entomolog Petr Šípek. V těchto místech našly i fosilie.

Martina Mašková přivítala v Laboratoři entomology Petra Šípka a Vojtěcha Novotného a herečku Andreu Černou

Původní a cizí

„Motýli jsou zajímaví, protože jsou pěkní a nápadní, proto je také i biologové studují mnohem víc než ostatní skupiny hmyzu,“ upozorňuje Vojtěch Novotný. Podobné evoluční trendy zaznamenali vědci u koprofágních brouků v Británii, to jsou brouci, kteří se živí trusem velkých kopytníků.

„Příroda je a vždycky byla hodně dynamická, takže vlastně nikdy nemůžeme říct, co je a co není původní druh,“ uzavírá Petr Šípek. Desítky tisíc let přitom z evolučního pohledu nejsou v dějinách planety dlouhá časová škála.

Jak žije motýl ostruháček se zajímavým genomem? Co pomáhá zpomalit úbytek hmyzu? Jak si tropický motýl Heliconius hledá protějšek podle barvy? Poslechněte si celou Laboratoř. Moderuje Martina Mašková. Debatují biologové Vojtěch Novotný a Petr Šípek, spoluúčinkuje herečka Andrea Černá.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

    Václav Žmolík, moderátor

    ze_světa_lesních_samot.jpg

    Zmizelá osada

    Koupit

    Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.