Stanjura: Klaus st. by podobného člena ODS, jakým je teď jeho synek, doslova vyhodil dveřmi

20. březen 2019

Výkonná rada ODS v sobotu ze svých řad vyloučila Václava Klause ml. Podle oficiálního zdůvodnění svým jednáním dlouhodobě poškozuje dobré jméno strany, nerespektuje stranické hodnoty, principy nebo program. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura v Interview Plus řekl, že se to chystá uzavřít bez hysterie a silných slov.  

Václav Klaus ml. si vyloučení z ODS přál, směřuje k prezidentským volbám, tvrdí Jindřich Šídlo

Václav Klaus mladší z ODS

Občanská demokratická strana vyloučila poslance Václava Klause mladšího ze strany. Podle některých jejích představitelů se Klaus s ODS dlouhodobě názorově rozcházel. Poslední kapkou bylo, když poslanec přirovnal schvalování zákonů daných unijními předpisy k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. 

„Nevidím v tom nic dramatického. Kdybychom se rozešli s někým jiným, kdo nemá tak zvučné jméno, tak by to nevzbudilo takovou pozornost… Udělali jsme to, protože jsme museli,“ řekl Zbyněk Stanjura.

Vyloučení poslance Klause mladšího bylo jen formálním potvrzením faktu, že se s ODS programově a politicky vlastně už dávno rozešel. „Každá strana by se určitě rozešla se členem, který ve volbách podporuje protikandidáta, který veřejně říká, že v evropských volbách volit nepůjde, a který vystupuje proti základním programovým cílům a hodnotám strany,“ dodal.

Ještě jsme se nesešli

Stanjura se ale s Klausem ml. ještě osobně nesešel, protože je na zahraniční služební cestě, ale schůzka by měla proběhnout příští týden, „kde si spolu sedneme a jako dva dospělí lidé ten příběh taky uzavřeme“.

Kdyby Zeman nebyl prezidentem, tak si ho nikdo ani nevšimne. Stejně jako Klause st., tvrdí sociolog

Stanislav Biler

Sociolog a publicista Stanislav Biler se svým způsobem pokusil probudit českou společnost. Mění se klima a podmínky pro život na Zemi, mění se struktura průmyslu a celé ekonomiky včetně životního stylu, nás i námi zvolené politiky to ale nezajímá.

Tím, že Klausovi ml. zaniklo členství ve straně, přišel i o členství v poslaneckém klubu. „Chci ho požádat, abychom vyřešili otázku předsedy školského výboru. Ten post náleží podle politických dohod našemu klubu a logicky tak chceme, aby předsedou byl náš člověk.“

Stanjura ale nepředpokládá, že by spolu přestali mluvit. „Já komunikuji se všemi, je nás tady 200 poslanců, a budu komunikovat i s Klausem ml. jako nezařazeným poslancem… Není to nic osobního a myslím, že to zvládneme jako dospělí, bez hysterie a zbytečně silných slov.“ Jméno nového kandidáta na předsedu výboru zatím neví, ale není prý důvod jakkoli spěchat.

Klaus st. obhajuje 50letého syna?

Bývalý prezident a také předseda ODS Václav Klaus v posledních několika dnech několikrát v médiích řekl, že se „za jeho éry“ ze strany nikdy nevylučovalo, přestože názory byly nejrůznější. Stanjura na tu dobu s úsměvem zavzpomínal.

„Pamatuji si jako řadový poslanec na Václava Klause st. v ODS. Ta představa, že jeho poslanec podporuje protikandidáta v senátních volbách, je nepředstavitelná… On by ho doslova a do písmene vyhodil dveřmi z klubu… Rozumím tomu, že otec chrání syna. To je normální v každé rodině. Je trošku úsměvné, když je synovi 50 a otec na jeho obhajobu vystupuje dnes a denně v médiích.“  

Petr Hartman: Občanští demokraté budou opět bez Klause

Václav Klaus mladší

Občanská demokratická strana bude opět fungovat bez Václava Klause. Musela se s tím vyrovnat už dvakrát.

Klausovi ml. teď prý nabídlo spolupráci hned šest menších stran. Klaus st. zase nevyloučil vznik úplně nového politického subjektu. Nemohl by být novým a přímým konkurentem ODS? „To já nevím, my se soustředíme na sebe a své kandidáty a program. V zásadě je mi to jedno,“ odpověděl předseda klubu poslanců.

Vznik nové politické strany a boj o stejné voliče ale vylučuje. „Klaus st. není v ODS už 11 let. Podporoval Svobodné, pak dělal kampaň Janě Bobošíkové a dostali 0,4 %. Pak zase nějaké obskurní Alternativě pro Česko, jezdí na mítinky Alternativy pro Německo (AfD)… to je ale protičeská strana, která chce zrušit Benešovy dekrety. Takže bychom se s ním 100% neprali o ty stejné voliče,“ dodává předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Proč považuje únik interního průzkumu ODS, ve kterém se měl Klaus ml. objevit jako nejpopulárnější politik strany, za trestný čin? „Byla to krádež. My jsme si objednali a zaplatili průzkum a nikomu jsme nedali svolení k publikaci… Ale je pravda, že mezi voliči ANO, SPD a KSČM byl Klaus ml. populárnější než předseda Petr Fiala. Mezi těmi našimi je to přesně naopak.“

Co Stanjura říká na Ivana Langera, nebo proč považuje za chybu návštěvu Alexandry Udženije na narozeninách Jaromíra Soukupa? Poslechněte si v audiozáznamu rozhovoru Interview Plus Jana Bumby.

autoři: Jan Bumba , lup
Spustit audio

Související