Spolupráce ANO a ODS? Rozbít ODS půjde, když špatný výsledek voleb sestřelí Fialu, říká politolog Hloušek

14. únor 2024

Expremiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (oba ANO) jsou v kauze Čapí hnízdo nevinní. Rozhodl o tom i napodruhé Městský soud v Praze. Verdikt není pravomocný.

Podle politologa Víta Hlouška by měl v ideálním případě politik rezignovat ze své funkce, dokud ho soud neočistí. „Pokud ho soud očistí, tak samozřejmě může pokračovat ve své politické kariéře. Pokud ne, tak by to pro takového politika měla být konečná,“ nastínil v Osobnosti Plus ještě před verdiktem soudu.

Za roky, kdy se jeho kauza řeší, ale nic nenasvědčuje tomu, že by takovou reakci bylo možné od předsedy hnutí ANO očekávat. A neočekávají ji od něj ani jeho voliči. 

Politik Babiš se nemění, je to technolog moci

Andrej Babiš se podle Hlouška od vstupu do politiky nijak výrazně neproměnil, radikálně se ale mění to, co říká. Mění se jeho strategie, jak oslovit voliče.

Čtěte také

„Pořád bere politiku jako technologii moci, kde jde jen o to, jak přesvědčit voliče, ať už čímkoliv. ANO už potřetí proměnilo svůj programový profil, svoji ideovou orientaci – teď se stylizuje do role národně konzervativní strany. Ale Babiš, z hlediska toho, jak funguje, je pořád ten Babiš, který založil ANO v roce 2011,“ hodnotí politolog.

Zlomové pro bývalého premiéra byly prezidentské volby. „Naučily ho, že nemá prostor, aby přetahoval nějaké středově orientované voliče nebo aby si sáhl mezi voliče, kteří hnutí ANO tradičně nevolí. A z toho vyvodil důsledek – přitvrdil rétoriku a posunul se k tématům, které zajímají voliče krajní pravice,“ myslí si Hloušek.

ANO stále vede jako velká konkurence

Nadcházející volby do Evropského parlamentu využijí politické strany jako jakýsi trenažér pro předvolební strategii v roce 2025, kdy Česko čekají domácí parlamentní volby. Preference mluví jasně pro hnutí ANO, ale otázkou je, jaký bude mít koaliční potenciál.

„Nevím, co by se muselo stát, aby hnutí ANO nevyhrálo v příštích parlamentních volbách. Ale ono to není tak úplně jednoduché. Zaprvé je tam jakýsi strop kolem 35 procent, který přelézt nedokáže. Čím víc se budou blížit k tomu stropu, tím spíše hnutí ANO bude vybírat voliče stranám, se kterými by potenciálně mohlo spolupracovat, což je v našem případě SPD,“ zamýšlí se politolog.

Jak „rozbít“ ODS

Přesto se Hloušek domnívá, že koalice hnutí ANO a SPD není vyloučená. Zároveň upozorňuje na to, že pokud Babišova strana přežene radikálnost kampaně, mohlo by to poškodit i SPD. Naopak pokud by chtěli „rozbít“ ODS, znamenalo by to, že by se musely stát dvě věci:

Čtěte také

„Za prvé by musela ODS, ať už sama, nebo v koalici, mít nějaký hodně špatný volební výsledek, který by sestřelil předsedu ODS Petra Fialu. A potom by poměrně rychle muselo v ODS dojít k tomu, že tam tu moc uchopí lidé, kteří nějakými velkými ideologickými nebo morálními ohledy netrpí. A pár takových tam je.“

A potom se také musí dokázat domluvit s Andrejem Babišem. To by bylo pro něj poměrně elegantní řešení. Možná daleko příznivější než koalice s Tomiem Okamurou,“ myslí si Hloušek.

Vládní strany by podle něj měly masivní konkurenci ze strany Babišova hnutí čelit kontaktní kampaní. Důležité je také držet pomyslnou linii s volbami a přiznat si, že vytvořit koalici s ANO by bylo riskantní.

Více podrobností si poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , Kateřina Herelová , and

Související