Současná ruská kinematografie a cenzura
Jak vojenská agrese vůči Ukrajině – tedy „speciální vojenská operace“, jak válce říká kremelský režim – ovlivnila ruskou kinematografii?
Čtěte také
Reflektuje a může vůbec ruské umění odrážet dění u jejich sousedů? A jak funguje v současném ruském filmu cenzura ze strany úřadů i autocenzura ze strany samotných tvůrců?
Poslechněte si celý pořad Za obzorem Tomáše Havlína, vysíláme v repríze.
Související
-
Světové kolébky zemědělských civilizací jsou teď závislé na dovozu potravin
Když ruská invaze na Ukrajinu přerušila dodávky obilí do světa, odhalilo to zároveň problém, podle kterého Blízký východ a subsaharská Afrika potřebují potraviny dovážet.
-
Bouří se už i indičtí zemědělci. Vláda nechala Dillí obehnat ostnatým drátem, policie používá drony
Granáty se slzným plynem, gumové projektily a zátarasy s ostnatým drátem okolo hlavního města – i tak mohou vypadat protesty zemědělců.
-
Baškirové mají na svědomí největší protesty v Rusku od začátku invaze na Ukrajinu
Jedním z důsledků decimace občanské společnosti v Rusku, je i to, že stát nedokáže předvídat místa dalších konfliktů. Potvrzuje to situace v Baškortostánu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.