Baškirové mají na svědomí největší protesty v Rusku od začátku invaze na Ukrajinu. Ozývá se i volání po nezávislosti
Jedním z důsledků decimace občanské společnosti v Rusku, je i to, že stát nedokáže předvídat místa dalších konfliktů. Potvrzuje to situace v Baškortostánu, kde v polovině ledna poslal soud do vězení na čtyři roky aktivistu Faila Alsinova.
Čtěte také
Soudní budovu v baškirském městečku Bajmak ale obklopilo až deset tisíc lidí, takže bránili v odjezdu policejnímu antonu. Nikdo to moc nečekal, ale byly to největší protesty v Rusku od začátku války na Ukrajině.
Ruské úřady na ně zareagovaly zvýšenou represí, která za sebou zanechala v následujících dnech kromě desítek uvězněných i prvního mrtvého. To ale může jen těžko zabránit tomu, aby se příště nespokojenost neprodrala na povrch někde jinde.
Nepříliš známému Baškortostánu se věnuje pořad Za obzorem, který připravil Tomáš Havlín, poslechněte si víc v audiozáznamu.
Související
-
Ukrajinci jsou houževnatí, ale ani Rusové jen tak nepustí, co zachvátili, říká novinářka Klicperová
„Na nulové linii v Kreminském lese jsem zažila asi dosud nejhorší situaci. Byl to opravdu hluboký strach, snad až panika,“ popisuje novinářka Lenka Klicperová.
-
Libor Dvořák: Rusové a válka
Známé ruské nezávislé sociologické pracoviště, tedy analytické centrum Jurije Levady, přišlo s dalším reprezentativním průzkumem veřejného mínění. Jaké jsou výsledky?
-
Alexandr Mitrofanov: Zdalipak chtějí Rusové válku? Odpověď po 60 letech
Alexandr Volodin vydal hru Pět večerů v roce 1958. Hlavní postava pronáší na závěr: „Jen ať není válka…“ Mohu potvrdit, že toto přání zůstávalo platné dlouho po roce 1958.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.