Baškirové mají na svědomí největší protesty v Rusku od začátku invaze na Ukrajinu. Ozývá se i volání po nezávislosti

11. únor 2024

Jedním z důsledků decimace občanské společnosti v Rusku, je i to, že stát nedokáže předvídat místa dalších konfliktů. Potvrzuje to situace v Baškortostánu, kde v polovině ledna poslal soud do vězení na čtyři roky aktivistu Faila Alsinova.

Čtěte také

Soudní budovu v baškirském městečku Bajmak ale obklopilo až deset tisíc lidí, takže bránili v odjezdu policejnímu antonu. Nikdo to moc nečekal, ale byly to největší protesty v Rusku od začátku války na Ukrajině.

Ruské úřady na ně zareagovaly zvýšenou represí, která za sebou zanechala v následujících dnech kromě desítek uvězněných i prvního mrtvého. To ale může jen těžko zabránit tomu, aby se příště nespokojenost neprodrala na povrch někde jinde. 

Nepříliš známému Baškortostánu se věnuje pořad Za obzorem, který připravil Tomáš Havlín, poslechněte si víc v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.