Kypr zůstává poslední násilně rozdělenou zemí Evropy
V létě to bylo už půl století od násilného rozdělení Kypru. Přestože je celý ostrov technicky vzato členskou zemí Evropské unie, resp. až na severní část, kde neplatí ani unijní právo.
Takzvanou Republiku Severního Kypru neuznává kromě Turecka žádný stát ani mezinárodní instituce. Přesto se už 50 let nedaří najít způsob, jak ostrov znovu sjednotit.
Čtěte také
Kyperská republika je přitom třetí největší a nejlidnatější ostrov ve Středozemním moři a významná turistická destinace. Geograficky se řadí k Jihozápadní Asii, geopoliticky k Jihovýchodní Evropě.
V roce 2004 bylo na popud OSN uspořádáno referendum o sjednocení ostrova, které mělo vést k vytvoření Sjednocené kyperské republiky. Pro tzv. Annanův plán (sjednocení obou částí vytvořením federativního státu) bylo v severní části 65 procent tureckých Kypřanů, ale v řecké části Kypru se proti sjednocení ostrova postavilo 76 procent obyvatel.
Poslechněte si celý pořad Za obzorem, dozvíte se víc.
Související
-
Kypr volá po celoevropském řešení. Počet uprchlíků ze Sýrie přestává ostrovní stát zvládat
Na Kypr měsíčně přijede až tisíc žadatelů o azyl. Většinou jde o uprchlíky ze Sýrie. Kapacity záchytných zařízení ale přestávají stačit, a země požaduje celoevropské řešení
-
Luboš Palata: Lze vzít Ukrajinu do EU i s okupovaným Donbasem? Kypr ukazuje, že to jde
Nikdo v tuto chvíli samozřejmě neví, jak dopadne válka na Ukrajině.
-
Thomas Kulidakis: Podstata zápasu EU a Turecka o Kypr
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se rozhodl připomenout 45. výročí rozdělení Kypru v duchu svých dosavadních kroků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka