Solární panely na rodinný dům? Z ekonomického hlediska se nevyplatí, míní analytik. Předseda Komory obnovitelných zdrojů tvrdí, že ano

8. srpen 2023

Česko zachvátila solární horečka. A i když to v posledních dnech zrovna na záplavu slunečními paprsky nevypadalo, popularita fotovoltaiky u nás roste. Podle dat Solární asociace bylo jen za první pololetí tohoto roku nainstalováno o 69 procent víc fotovoltaických elektráren než za celý loňský rok. Dávají ale z hlediska energetické soběstačnosti solární panely na rodinných domech smysl?

„Z energeticky-ekonomického pohledu se velmi často příliš nevyplatí,“ míní hlavní analytik nezávislé poradenské firmy EGÚ Brno Michal Macenauer.

„Jak z environmentálního, tak z ekonomického pohledu ano,“ tvrdí předseda Komory obnovitelných zdrojů Štěpán Chalupa.

Čtěte také

Podle Michala Macenauera bude elektřina i nadále zdražovat, ačkoliv takový cenový šok, k jakému došlo, protože zdražil ruský plyn, už v následujících desítkách let nelze očekávat.

„Fotovoltaika dává smysl, ale nestavme ji na ekonomice, ta na těch rodinných domech není. A s tím, jak bude narůstat instalovaný výkon, tak se bude vyrábět více elektřiny přes den a její cena bude na trhu čím dál menší,“ nastiňuje.

Štěpán Chalupa říká, že je třeba se na věc podívat ze dvou pohledů. „Čistě z pohledu obyvatele té nemovitosti mám velký prostor, jak dimenzovat ten systém a i do budoucna plánovat. A já to dělám a plánuji a těším se na to, jak si budu optimalizovat svoji spotřebu.“

„V tu chvíli se dostávám mimo krátkodobé trhy, a pokud něco nespotřebuji, tak to pak prodám za nějakou předem domluvenou a pravděpodobně konstantní cenu,“ říká s tím, že dlouhodobě by cena na trhu měla mírně růst.

Jak zásadní je problém akumulace energie? A jaká je návratnost solárních panelů? Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.

Spustit audio

Související