Sociolog Prokop: Počty testovaných klesají. Lidé nejsou motivovaní, pozitivní test totiž přináší náklady

24. listopad 2020

Na konci října se provádělo přes 40 tisíc testů denně. Počty testovaných nicméně soustavně klesají až pod hranici sedmi tisíc. Příčinou je brzdící pandemie koronaviru, ale i malá motivace lidí k testování. „Je potřeba najít pro občany motivaci, aby se nechali testovat a neobcházeli to,“ myslí si Marián Hajdúch, národní koordinátor testování. A stejně se na věc dívá Daniel Prokop, sociolog z analytické společnosti PAQ Research.

„Ukazuje se totiž, že hodně firem ani lidí není motivováno se nechat testovat, protože to přináší náklady,“ říká Prokop o následné izolaci či nemocenské, na které by museli pozitivně testovaní lidé zůstat. O peníze tak přijdou lidé v zaměstnání i samotné firmy.

Čtěte také

Hajdúch k tomu dodává, že klesá počet samoplátců i indikovaných testů lékařem. Prokopovi přitom důležité přijde rozšířit testování i tam, kam nedosahují plošná opatření.

Protiepidemický systém PES sice nařizuje home office firmám, které mohou fungovat i v distančním režimu, pro výrobní a skladové firmy ale žádné nařízení neexistuje. „A podle mě jediné, jak se dá šíření omezit, je testování,“ připomíná sociolog.

I když nemáte osobní důsledky, je nutné přerušit to šíření.
Daniel Prokop

A poukazuje také na nedostatky v komunikaci: „Někteří lidé se nenechávají testovat, protože pro ně ta nemoc vlastně není nebezpečná. Tam selhala veřejná komunikace, která by měla říkat, že na tom záleží. I když nemáte osobní důsledky, je nutné přerušit to šíření.“

Čtěte také

Marián Hajdúch varuje, že podceňovat nákazu není dobré ani pro pacienty s lehkým průběhem. Jejich stav se totiž může rychle zhoršit.

Koordinátor pro testování a vedoucí laboratorní skupiny ministerstva zdravotnictví Hajdúch děkuje občanům, kteří dodržují nastavená epidemiologická pravidla. Zejména v důsledku omezení mobility obyvatelstva se totiž daří snižovat přenos onemocnění covid-19 a hygienikům se snáz trasuje.

„V době před plošnými opatřeními se běžně na jednoho infikovaného trasovalo přibližně čtyři až pět osob. Teď se pohybujeme kolem dvou až tří lidí,“ dodává.

Hosty byli:
Marián Hajdúch, národní koordinátor testování, vedoucí laboratorní skupiny ministerstva zdravotnictví
Martin Půta, SLK, hejtman Libereckého kraje, je pověřený dočasným vedením Asociace krajů ČR
Daniel Prokop, sociolog z analytické společnosti PAQ Research

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Šárky Fenykové. Dozvíte se třeba, jak se vyvíjí procento pozitivních pacientů z provedených testů, proč to není momentálně spolehlivý ukazatel a jak se vyvíjí epidemie v Libereckém kraji.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.