Honíme se za vlastním ocasem. Mělo to přijít mnohem dřív, komentuje plošné testování ředitel domova pro seniory Schrek
V domovech pro seniory a dalších zařízeních sociální péče začíná plošné testování antigenními testy. Opakovat by se mělo každých pět dní a za nedodržení nařízení hrozí sankce. Do některých domovů ale zatím testovací sady vůbec nedorazily a mnohde navíc chybí personál. „Sotva stačíme na základní péči o naše klienty,“ upozorňuje ředitel Domova pro seniory Velké Meziříčí a příští hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS).
„Plán se dělá těžko, když nemáte lidi, kteří jsou schopní to testování udělat. Naše personální situace už je několik týdnů velmi napjatá a nestabilní,“ popisuje. V domově pro seniory, který Schrek vede, už byla nákaza u několika klientů potvrzena. Zatím se ale čísla pozitivních daří držet pod hranicí deseti nakažených seniorů.
Čtěte také
Složitější je to nicméně se zaměstnanci: „Víc než třetina pracovníků přímé péče je na neschopence. Princip povinného testování nijak nezpochybňuji, ale mělo to přijít mnohem dřív, abychom celý ten proces mohli řídit. Teď se chytáme za ocas a honíme to za každou cenu.“
Ředitel meziříčského zařízení pro seniory, který na testy od státu stále čeká, přitom upozorňuje, že antigenní testy používají v rámci prevence už nějakou dobu. „My jsme si antigenní testy dávno koupili za své peníze a testujeme suspektní a příznakové pacienty, kdykoli máme podezření.“ Povinný pětidenní interval ale vnímá jako zbytečný.
Testy po pěti dnech?
Krajský epidemiolog pro Plzeň Petr Pazdiora z Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni věří, že plošné testování „přispěje k jakémusi vyčištění té současné epidemiologické situace a podaří se podchytit některé osoby, které jsou infikovány, ale nebyly zachyceny.“
Čtěte také
Obecně je testování smysluplné zejména když je cílené, myslí si Pazdiora. „V domovech pro seniory jsou rozhodující nespecifická preventivní opatření, ale jednotlivá zařízení mají své limity. A jediné co v tuto chvíli lze nabídnout, je opakované plošné testování – můžeme diskutovat o intervalech, počtech vyšetření, ale v tuto chvíli je určitě třeba tuto akci podpořit.“
Epidemiolog má za to, že k vyhodnocení strategie opakovaného testování dojde přibližně za měsíc. „A pak se rozhodne, zda testovat dál ve stejném intervalu, nebo ho prodloužit.“
Hosty byli:
Petr Pazdiora, krajský epidemiolog Plzeň, Ústav epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni UK a Fakultní nemocnice Plzeň
Vítězslav Schrek, ODS, ředitel Domova pro seniory Velké Meziříčí
Saša Uhlová, redaktorka, reportérka serveru A2larm
Kateřina Bohatá, vedoucí linky pro seniory při centru Elpida
Poslechněte si audiozáznam celého Speciálu Šárky Fenykové.
Související
-
Jana Maláčová: Zmatky kolem plošného testování seniorů jsou obrovské, ale musíme to pár dní vydržet
Jak hodnotí zmatky kolem plošného testování epidemiolog Roman Chlíbek a ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman?
-
Kamila Pešeková: Plošné testování jako velký krok pro Slovensko. Vyhráno ale zdaleka není
Největší mobilizace v historii samostatného Slovenska skončila. Země provedla plošné testování obyvatel s cílem zachytit co největší počet nakažených na covid-19.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.