Šéf Podaných rukou Vobořil: Testování seniorů teď zdržuje stát, místo aby lépe nastavil proplácení

13. listopad 2020

Začalo plošné preventivní testování na koronavirus v domovech pro seniory a dalších zařízeních sociálních služeb. „Na problém jsme upozorňovali v květnu, v létě jsme nakoupili testy a začali jsme testovat. Vláda si až teď vzpomněla, že by bylo třeba to udělat všude,“ říká v Pro a proti ředitel obecně prospěšné společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil.

Existuje řada certifikovaných dovozců, kteří testy nabízejí, připomíná Vobořil. „Proto jsme si je od dvou z nich pořídili v počtu mnoha desítek tisíc. Ale stát má pořád pocit, že musí ukazovat, že všechno řeší sám. Místo toho, aby udělal finanční rámce a nechal zařízení nebo samosprávy, aby se postaraly.“

Čtěte také

Poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková v Pro a proti připomíná, že i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) požadavek na testování v domovech seniorů vznášela od poloviny srpna. „Bohužel tato žádost nebyla tehdejším ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) vyslyšena.“

„Možná měla být paní ministryně razantnější, ale je třeba říct, že ministerstvo práce a sociálních věcí není zřizovatelem těchto zařízení, těmi jsou primárně kraje a další subjekty. Je jakýmsi nadstřešením ze strany ministerstva, že se o tento segment stará a chce starat,“ dodává Gajdůšková.

Vobořil: Zařídili bychom se sami

Vobořil očekává, že se všechno centrálním nákupem zdrží. „Celá řada zařízení, která už dávno testuje, neví, co má dělat. Mají použít testy, které už pořídili a ví o nich, že jsou kvalitní? Proč by měl něco a priori zařizovat stát, když si to lidé dokážou zařídit sami? Kdyby ministerstvo udělalo průběžné proplácení, ale ne až možná za tři měsíce, tak už testy všichni dávno mají.“

Čtěte také

„Průběžné proplácení je ale velká zátěž na administrativu,“ namítá Gajdůšková. „Stát prostě musí vidět tyto věci v souvislostech. Věřím, že zařízení pana Vobořila si to dokáže zařídit, ale ostatní menší zařízení to třeba nezvládnou.“

Ředitel je přesvědčen, že všechna zařízení zaměstnávají profesionály. „Ti, když dostanou pokyn, tak vědí, co mají dělat a není třeba to dělat plošně. Hlavně už je dnes v mnoha zařízeních velká promořenost, takže potřebují spíš už testy na protilátky.“

Poslankyně věří, že by zde lépe měly začít fungovat kraje. „Kraje jsou zodpovědné za sociální agendu a služby. Teď už musí skutečně nastoupit koordinační úloha krajů, ty mohou určit, která zařízení si zvládnou potřebné zajistit sami, a která ne.“

Samozřejmě nebudu obhajovat ministerstva, pokud nekomunikovala. Jen společně to zvládneme, i když to zní jako fráze.
Alena Gajdůšková

Vobořil dodává, že 6. října psal ministru Romanu Prymulovi (za ANO), že má zkušenosti s testováním a je ochoten celé know how předat. „Bohužel následovalo mlčení. Pak se ozval premiér Andrej Babiš (ANO), náš námět předal opět ministrovi Prymulovi a nic,“ upozorňuje ředitel obecně prospěšné společnosti Podané ruce.

„Samozřejmě nebudu obhajovat ministerstva, pokud nekomunikovala. Mělo by to jít od ministerstev přes kraje až ke konkrétním zařízením. Jen společně to zvládneme, i když to zní jako fráze,“ konstatuje Alena Gajdůšková (ČSSD).

Poslechněte si celé Pro a proti s argumenty obou stran. Moderuje Karolína Koubová.

Spustit audio

Související