Smetanova Vltava se spíš měla jmenovat Labe, myslí si novinář Palata
Novinář a komentátor Českého rozhlasu Luboš Palata je také autorem románu Elbe: Velká řeka. Když přemýšlí o Bedřichovi Smetanovi a symfonické básni Vltava, říká, že se vlastně diví, proč si skladatel nevybral Labe. „Polabí je srdce Čech, oblast, kde čeština zněla vždy, kde byla nejméně namíchaná s Němčinou, a to i v těch pro nás nejtěžších obdobích,“ říká.
„Takže si myslím, že se Smetanova symfonická báseň měla jmenovat Labe. Asi by nebyla tak dramatická, jako je Vltava, přestože i na Labi najdete dramatické části toků, ale není jich tolik. Možná proto si romantik Smetana vybral dramatičtější Vltavu, která opravdu protéká více kaňony,“ dodává v pořadu Hovory.
„U Smetany hrála velkou roli Praha, která prostě na Labi neleží – byť se mnozí hádají, která z těchto řek je větší, dokonce jestli by se celé Labe nemělo jmenovat Vltava. Ale za název můžeme děkovat Keltům, kteří asi proti proudu Vltavy příliš daleko nešli.“
Labe je spojnice s mořem
Novinář Palata podnikl cestu dlouhou víc než tisíc kilometrů na kole, a to od pramene řeky až k jejímu ústí v Severním moři. „Naše rodina žije u Labe už ani nevím kolik generací, minimálně 500 let, a to máme zdokumentováno. Pro mne je to tak vztah velmi hluboký a něco mimořádného,“ vysvětluje.
„Bydlíme v domě na úplně východním konci Prahy v Klánovicích a přímo u nás je i rozvodí, kdy jedna část vod teče do Labe, druhá do Vltavy. My jsme samozřejmě na té labské části.“
„Labe je pro mne prostě kouzelné, je to spojnice s mořem. Spojnice Čech s nekonečným oceánem, spojnice se světem. Profesor geografie by asi dodal, že tu máme ještě další řeky a potoky, které tečou do Baltského moře, ale pro 95 procent českých zemí je opravdu Labe spojnicí.“
Palatova cesta po Labi byla vlastně jeho splněným životním cílem a přáním, které si vysnil už v dětství.
„Trvalo desítky let, než se uskutečnila, ale je to můj velký životní projekt, který možná knížkou neskončí – teď totiž začínáme mluvit o filmu, možná dokonce o seriálu, ale uvidíme. Jsem nadšený, příběh pokračuje,“ dodává.
Dá se opravdu jet celou cestu podél Labe? Kde je nejlepší koupání? A čím je spojnice Čech s nekonečným oceánem okouzlující? I na to se v Hovorech ptá Naděžda Hávová, poslechněte si víc.
Související
-
Pověst z Děčínska: Ploučnici a Labe prý hlídal tajemný rytíř. Zmizel?
Podle jedné pověsti mohl mít Děčín s povodněmi větší problémy, než zatím měl, kdyby řeku nehlídal tajemný rytíř.
-
Povodí Labe pokračuje na dolním toku řeky s úklidem naplavenin po letošní velké vodě
Kmeny stromů, větve i další odpad se po velké vodě objevují na březích dolního toku Labe. Jejich likvidaci někde řeší Povodí Labe ihned, jinde se ale musí sejít komise.
-
Profesor chemie z Německa plave řekou Labe, aby upozornil na její znečištění mikroplasty
Na čistotu řeky Labe a obsah mikroplastů ve vodě upozorňuje projekt profesora chemie Andrease Fatha s názvem Čisté Labe.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.