Slováci jsou zklamaní z demokracie. Jde o boj se svobodnou a otevřenou společností, která rurální populaci nevyhovuje, tvrdí sociolog
Slovenské vládní koalici hrozí rozpad. Opakující se neshody vyústily v ultimátum vládní strany SaS, jejíž šéf Richard Sulík odmítá nadále sedět ve vládě s expremiérem a ministrem financí Igorem Matovičem (OĽaNO). „Vychází to z poznání všech aktérů slovenské politiky, že s ním není možné vládnout. Je to člověk, který vykazuje známky narcistních poruch a který není připravený pracovat týmově,“ míní slovenský sociolog Michal Vašečka.
Poukazuje na to, že Matovič je podle průzkumů nejneoblíbenější a nejméně důvěryhodný slovenský politik.
Čtěte také
„Předběhl i předsedu extremistické ĽSNS Mariana Kotlebu a bývalého premiéra Roberta Fica. Je nedůvěryhodný pro 88 procent obyvatel, podařilo se mu něco nevídaného: prozápadně a liberálně orientovaní lidé se shodnou se slovenskými fašisty, že je nepřijatelný. To se ještě nikomu nepodařilo,“ glosuje.
Matovičova strana za svým předsedou ale stále stojí a tvrdí, že Sulík pouze hledá záminky pro odchod z koalice. Vašečka připomíná, že kvůli poslancům SaS v roce 2011 padla vláda Ivety Radičové a Sulík se prý snaží, aby mu nezůstal černý Petr.
„Je otázka, zda mu to vyjde. Část společnosti je z Matoviče tak zklamaná, že mu vyjadřuje podporu, ale zároveň je velká část vyděšená z toho, že by se teoreticky mohly vrátit časy, kdy na Slovensku vládl Robert Fico. Celá společnost je rukojmím nikoli sporu Sulíka a Matoviče, ale spíš Igora Matoviče,“ podotýká.
Konec osvícenství
Matovičovi podle Vašečky nejenže chybí vzdělání pro funkci ministra financí, ale ani se nedokázal obklopit lidmi, kteří by mu radili. „Je dobrým představitelem lidí, kteří mají pocit, že i bez vzdělání věcem rozumějí nejlépe. Bohužel tyto pocity takzvaně obyčejných lidí přinesl do vysoké politiky,“ uvádí.
V zemi sílí euroskeptické nálady i obliba konspiračních teorií, které zasahují více než polovinu populace.
Michal Vašečka
„OĽaNO je velmi nestandardní strana a on je spíš jejím majitelem než předsedou. Lidé očekávali, že se najdou uvnitř strany tací, kteří se mu postaví, ale nestalo se tak. Ani premiér Eduard Heger nevyužil příležitost se Matoviče zbavit, nebo si s ním minimálně věci vyjasnit,“ doplňuje.
Sociolog vysvětluje, že na Slovensku panuje vysoká míra nedůvěry v instituce a v politiku, která je jedna z nejvyšších v celé Evropské unii. „Žádný slovenský politik nemá vyšší důvěru než nedůvěru. Dokonce už ani prezidentka Zuzana Čaputová,“ poznamenává.
Čtěte také
„Lidé vůbec nedůvěřují systému. Zklamal je ten demokratický. To je hrůzostrašný odkaz, který se nepochybně bude materializovat v příštích volbách,“ doplňuje s tím, že s demokracií je nespokojených 69 procent obyvatel ve srovnávání s 35 procenty v Česku a devíti procenty v Dánsku.
V zemi rovněž sílí euroskeptické nálady i obliba konspiračních teorií, které zasahují více než polovinu populace. Vašečka se dokonce zamýšlí nad tím, zda slovenská společnost nevede boj se samotnými hodnotami osvícenství:
„Je to boj se svobodnou a otevřenou společností, liberální demokracií, která té rurální populaci v mnohém nevyhovuje a vymezuje se proti ní,“ uzavírá Vašečka.
Čekají Slovensko předčasné volby? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Kamila Pešeková: Slovenský parlament prolomil veto prezidentky Čaputové k protiinflačnímu balíčku
Slovenský parlament připomíná politické bojiště. Tak tomu bylo i tentokrát, kdy poslanci hlasovali o opatřeních proti inflaci. Nešlo ovšem o boj mezi vládou a opozicí.
-
Kamila Pešeková: Matovič se cítí jako Žid 21. století. Za takový výrok by na západě rezignoval
Když byl Igor Matovič donucen odejít z úřadu slovenského premiéra do funkce ministra financí, stalo se tak s cílem upokojit velmi neklidnou politickou atmosféru v zemi.
-
Petr Šabata: Slovenská politika vysílá do Prahy dvě vážná varování
Příklad Roberta Fica ukazuje, že někteří politici jsou ochotni v cestě k moci či z obav před spravedlností použít cokoliv. Nevadí jim vyvolávání zášti ani ztráty životů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.