Parlamentní strany na Slovensku se změnily. Jdou přes mrtvoly a chtějí zemi izolovat, říká novinář Bárdy
Jaká je nálada ve slovenské společnosti, co ji ovlivňuje a v jakém stavu je na Slovensku demokracie? Hostem Osobnosti Plus je šéfredaktor zpravodajského webu Aktuality SK Peter Bárdy.
„V koalici je velmi špatná atmosféra, věčné koaliční boje a velká frustrace, protože lidé ve volbách v roce 2020 volili tak, aby zabezpečili změnu ke spravedlivějšímu právnímu státu, ale opak je pravdou,“ uvádí novinář.
Čtěte také
Podle něj s konflikty v koalici roste i frustrace veřejnosti. „Největší problém je, že dnes už bývalý premiér Igor Matovič má osobní problém s předsedou strany Svoboda a solidarita Richardem Sulíkem.“
„Už spolu neumějí obyčejně mluvit, konstruktivně debatovat, takže pak ani spolupracovat při řízení státu. Tento konflikt trvá přes rok a je stále osobnější a horší.“
Po svém odchodu z pozice premiéra Matovič prý zatrpkl a začal bojovat s médii. „Velmi se izoloval, nemá žádného politického poradce, každou kritiku považuje za útok vůči sobě.“
Hodnotový rozklad slovenské společnosti
„Dochází k hodnotovému rozkladu slovenské společnosti, což není před volbami, které za rok a půl budou, vůbec dobré. Politické strany, které dnes sedí v parlamentu, se rozhodly, že po sobě nechají spálenou zem a jdou přes mrtvoly. Vytváří se prostředí, které není zdravé a otvírá dveře autokratům a nedemokratickým hnutím.“
Pseudotématy se překrývají velké problémy, které se neřeší.
Peter Bárdy
Společnost se začíná dělit na dvě skupiny. „Na lidi, kteří chtějí svobodu, nebojí se rozhodnout a mít odpovědnost, a na ty, kteří jsou ochotni v zájmu zklidnění situace odevzdat velkou část svých práv a svobod autokratickým vládcům.“
Čtěte také
Při pohledu na slovenské politické strany je vidět, že se hodnotově změnily, tvrdí publicista. „Z hodnotových stran na primárně konzervativně nacionálně ekonomické populisty, kteří se snaží Slovensko izolovat.“
„Už se nemluví o silné Evropě, o spolupráci při řešení globálních problémů a velkých výzev, kterým budeme čelit, ale pseudotématy se překrývají velké problémy, které se neřeší,“ popisuje situaci na Slovensku Peter Bárdy.
Jak pokračuje už víc než čtyři roky trvající soud s objednavateli a vykonavateli vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně? Poslechněte si celou Osobnost Plus!
Související
-
Vládní rošáda na Slovensku. Země má už čtvrtého premiéra za čtyři roky, Matovič má být ministrem
Slovensko čeká na novou vládu. Prezidentka Zuzana Čaputová už pověřila jejím sestavením designovaného premiéra Eduarda Hegera. V kabinetu zasedne i bývalý premiér Matovič.
-
Babiš je předvídatelnější než Matovič. Na Slovensku nevíme, co bude zítra, shrnuje sociolog Vašečka
Slovensko prožívá vládní krizi. Premiéra Igora Matoviče, který měl skoncovat s bující korupcí uvnitř státního aparátu, podle kritiků přerostlo jeho vlastní ego.
-
Nikdo neví, co Matovič udělá za hodinu. A je tu vážné podezření, že to neví ani on, říká sociolog
Už je to rok od jmenování nové vlády Igora Matovice a nad její budoucností visí otazníky. Pavlína Nečásková zjištovala, kde se krize vzala.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka