Slíbíme-li Ukrajině brzký vstup do NATO, zavíráme si možnost jakéhokoliv budoucího jednání s Ruskem, varuje analytik Dyčka
Jak reálný je vstup Ukrajiny do NATO, o který opět žádá prezident Volodymyr Zelenskyj? „Přijetí země do Aliance je reálné, ale určitě rychlé nebude,“ říká v Pro a proti vedoucí stálé delegace parlamentu do Parlamentního shromáždění NATO a poslanec Jiří Horák z KDU-ČSL. Vojenský analytik z estonské Baltic Defence College Lukáš Dyčka souhlasí, že se tak jednou stane, ale rozhodně ne nyní.
„Žádost je vzkaz jednak občanům Ukrajiny, že země chce jít na Západ a vyjednávání s Ruskem o nějaké neutralitě je nemožné,“ odhaduje politik. „Také jde o vzkaz do Moskvy, že tato nebude už moci zasahovat do vnitropolitických záležitostí Ukrajiny, která si nenechá diktovat budoucnost Kremlem.“
Čtěte také
To, že jde o gesto, potvrzuje i analytik. „Ale možná to gesto přeceňujeme, protože Ukrajina i NATO vědí, že to není reálné, ani urgentní, jak se to Ukrajinci snaží prezentovat. Navíc to nejspíš nebylo konzultováno s Aliancí a spíše jí to přidělává problém. Musíme nyní říkat, že Ukrajinu přijmeme, ale také dávat najevo, že teď to nejde, ale i tak zemi podporujeme.“
„Nelze ani očekávat, že názor na vstup Ukrajiny do NATO bude jednotný mezi jednotlivými členskými státy,“ soudí Horák. „Východní státy včetně nás budou členství vnímat především pozitivně, na rozdíl od Německa nebo Francie.“
„Ruská elita dnes říká, že je ve válce s NATO, ale ruská populace tomu nevěří. Ve chvíli, kdy by Ukrajina dostala slíbeno členství v dohledném horizontu, tak by to znamenalo, že ruská elita říká pravdu a mobilizační efekt na Rusy bude obrovský. To Ukrajina nechce, protože nepotřebuje motivované ruské vojáky,“ vysvětluje Dyčka.
Rusko si permanentně kladlo nějaké požadavky a my jsme permanentně ustupovali.
Jiří Horák
Ten připomíná, že právě ruské elity Ukrajinu v Alianci nechtějí. „Tím, že slíbíme Ukrajincům členství v NATO, tak si zavíráme možnost k jakémukoliv jednání nejen se současnou elitou v Moskvě, ale i s tou, kterou doufáme, že Vladimira Putina nahradí.“
Problematický slib
„Musíme si také klást otázku, co dělala Evropa či NATO posledních 15 let. Rusko si permanentně kladlo nějaké požadavky a my jsme permanentně ustupovali. Je legitimní, aby Rusko určovalo, který z jeho sousedů bude v NATO? Kdyby Lotyšsko nebo Estonsko nebylo v Alianci, jaká by asi byla jejich pozice? Takže nároky Ukrajiny na členství jsou legitimní,“ tvrdí poslanec.
Nevím, jestli je rozumné slibovat něco, co NATO nechce splnit.
Lukáš Dyčka
Dyčka upozorňuje, že ukrajinské vojáky dobře zná. „Mají stále velké mezery, které alianční vojáci nemají. Tedy umí dobře bojovat, ale to neznamená, že civilní kontrola ozbrojených sil bude fungovat dobře. Navíc má ukrajinská armáda velké množství ruských špehů, kteří představují bezpečnostní riziko.“
Čtěte také
Podle analytika je slib přijmout Gruzii a Ukrajinu z roku 2008 problematický. „Nevím, jestli je rozumné slibovat něco, co NATO nechce splnit. Podobnou zkušenost máme z Evropské unie, která dlouhodobě slibovala Turecku, že ho přijme. Nestalo se a vidíme, jaké následky to má. Takže možná než dáme nějaký slib, je lepší rozmyslet, jestli jsme schopni ho v dohledném horizontu splnit,“ doporučuje Lukáš Dyčka.
„Válečné konflikty mění situaci,“ dodává poslanec. „Co nebylo představitelné před rokem, dnes představitelné je. Před rokem by nás nikoho nenapadlo, že Švédsko a Finsko budou tak rychle vstupovat do NATO.“
„Jestli současný konflikt skončí, tak si skutečně umím představit, že jednání nastanou. S jakým časovým horizontem nelze říct, ale snaha Ukrajiny do Aliance vstoupit bude velmi silná,“ předpovídá Jiří Horák (KDU-ČSL).
Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.
Související
-
Otevřené dveře do NATO jen pro někoho. Ukrajina a Gruzie o vstupenku žádají, severské státy váhají
Rusku se nelíbí vidina členství jeho dalších sousedů v Severoatlantické alianci. Jde hlavně o Ukrajinu a Gruzii. Do NATO by ale mohly vstoupit i Finsko a Švédsko.
-
Ukrajina nemůže vstoupit do NATO, dokud nekontroluje své hranice, shrnuje slovenský politik Mikloš
„Spojené státy nadále tváří v tvář ruské agresi jasně podporují suverenitu a územní celistvost Ukrajiny,“ stojí v prohlášení po schůzce Joea Bidena s Volodymyrem Zelenským.
-
Ukrajina v NATO? Je to hra s ohněm
Na Ukrajinu dorazila zima a občasná příměří, přerušení bojů mezi vládními silami a separatisty i výměny zajatců naznačují, že konflikt se dostává do jakési zamrzlé ...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka