Slavní hochštapleři. Nakupovali, na co neměli, a prodávali, co jim nepatřilo

Eiffelovu věž zkusil dvakrát prodat do šrotu a podvedl snad i Al Caponeho. Příběh Viktora Lustiga

10. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Viktor Lustig, rodák z Hostinného | Foto: Album - Fine Art Images / Album / Profimedia

Slavný hochštapler Viktor Lustig: Dvakrát prý „prodal“ Eiffelovu věž a podvedl snad i Al Caponeho (2. díl z 4)

Viktor Lustig byl podvodník a hochštapler světového formátu, který si hrál na broadwayského producenta, působil v Hollywoodu, přátelil se s hereckou ikonou Rudolphem Valentinem – a také tiskl falešné stodolarovky. Údajně jich poslal do oběhu za 134 milionů dolarů. Právě za to byl nakonec odsouzen a ve vězení také zemřel. Předtím ale prý stihl podvést i mafiánského bosse Al Caponeho. Nebo vybrat úplatek od obchodníka s kovovým odpadem za pařížskou dominantu, Eiffelovu věž. 

Viktor Lustig se narodil 4. ledna 1890, nejčastěji se uvádí, že v Hostinném na Královehradecku – najdete ale badatele, kteří tvrdí, že pro takové tvrzení neexistují důkazy.

Brzy se vydal do ciziny. Působil jako podvodník na zaoceánských parnících mezi New Yorkem a Paříží, vydělal podvodem se strojem na „kopírování“ peněz a dvakrát se prý pokusil obchodníkům s kovovým odpadem prodat Eiffelovu věž.

Čtěte také

To bylo pár let po první světové válce, když se ve zbídačené Francii psalo o vysokých nákladech na údržbu Eiffelovy věže. Lustig si tehdy vymyslel historku o prodeji pařížské dominanty do šrotu.

Vydával se za úředníka ministerstva pošt a telegrafů a od jednoho ze zájemců vylákal úplatek, aby výběrové řízení ovlivnil v jeho prospěch. S penězi ale Lustig zmizel a podnikatel ve strachu z ostudy raději mlčel.

Druhý pokus o stejný trik už ale rodákovi z Čech po zásahu policie nevyšel, a tak raději zmizel do Spojených států. Se zemí měl ostatně zkušenosti z dřívějška, řadě Američanů v předchozích letech prodal právě ten „kouzelný“ strojek, o kterém kupce přesvědčil, že dokáže vyrobit kopie bankovek.

Za oceánem také údajně úspěšně napálil legendárního mafiánského bosse Al Caponeho, na jehož důvěřivosti měl vydělat 5000 dolarů.

Čtěte také

V USA se nakonec Viktor Lustig, který během svého života vystupoval nejméně pod dvaačtyřiceti falešnými identitami, dal na padělání peněz. A to ve velkém – soud nakonec prokázal, že Lustig a jeho dva společníci dali do oběhu stodolarovky za 134 milionů dolarů.

Tenhle „byznys“ se mu stal osudným. V roce 1935 byl zatčen, a přestože se mu načas podařilo utéct z vězení, byl nakonec odsouzen na dvacet let těžkého žaláře v proslulém Alcatrazu.

Odseděl si více než jedenáct let. Dne 9. března 1947 dostal zápal plic a zemřel o dva dny později ve zdravotnickém zařízení pro vězně ve Springfieldu ve věku 57 let.

autor: David Hertl | zdroj: Český rozhlas

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.