Školy se v pondělí neotevřou, byl by to chaos, shodují se Gazdík a Rais. Testy totiž dorazí v neděli
Návrat studentů do lavic se zřejmě neuskuteční podle původního plánu. Čínské antigenní testy mají do České republiky dorazit v neděli. Jejich distribuce napříč celou zemí do druhého dne je ale nereálná, domnívá se předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky Renata Schejbalová. V kombinaci se zhoršující se epidemiologická situací stojí podle ředitelky Gymnázia Nad Štolou před žáky i učiteli příliš mnoho neznámých.
Podobně se na věc dívají i kolegové ze sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Karel Rais (ANO) a Petr Gazdík (STAN). „Domnívám se, že návrat dětí do škol se posune minimálně o týden,“ říká Rais a připomíná, že s otevřením škol je potřeba posílit také regionální dopravu.
Čtěte také
„Vidím to stejně, vznikl by chaos,“ reaguje Gazdík, který upozorňuje i na důležitost pandemického zákona. „Byl bych rád, kdyby platil už od 1. března.“
Tato varianta se ale stává stále méně pravděpodobnou. Podle prohlášení vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na úterní tiskové konferenci po jednání vlády se totiž Senát chystá sněmovně kompromisní návrh vrátit.
Co když nebudou testy fungovat?
Nejasnosti kolem výběrového řízení firmy pro dovoz antigenních testů, z nějž vyšla vítězně firma Tardigrad International Consulting, Rais přechází. „Mám důvěru ve vládu,“ konstatuje.
Petr Gazdík ale víru v představitele státu nesdílí: „Způsob výběru testů nebyl úplně šťastný – zdá se, že se premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Hamáček handrkovali. Vypadá to na nějaké divné kšefty v pozadí.“
Čtěte také
V případě, že by se vybrané testy Lepu navíc ukázaly jako neúčinné, bylo by na místě pomýšlet nad spácháním harakiri, vzkazuje Gazdík.
Podle ředitelky Schejbalové se nyní finišuje manuál, jak testy používat. Připomíná ale, že výuka v roušce či respirátoru je nepříjemná: „Ale pokud to bude podmínka, budeme muset na ni přistoupit. Žáci už nemohou být déle doma, chybí jim škola, výuka. Zejména žákům na prvním stupni a těm, kteří mají praktickou výuku.“
Regionální přístup
Místopředseda hnutí STAN Gazdík volá po tom, aby se ředitelé mohli rozhodovat o výuce napříč regiony sami. „Požadujeme mnohem větší pravomoci ředitelům – mělo by jim být umožněno, aby individuálně v různých oblastech podle epidemické situace umožnili alespoň výuku ve skupinkách pro slabší děti a ty, kdo se neúčastní distanční výuky.“
„Ředitel má mít větší pravomoci,“ souhlasí Karel Rais a připomíná, že zásadní je také proočkování pedagogických pracovníků.
Karel Rais, ANO, místopředseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu
Petr Gazdík, STAN, člen Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu
Renata Schejbalová, předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií České republiky, ředitelka Gymnázia Nad Štolou
Roman Chlíbek, šéf epidemiologické skupiny při ministerstvu zdravotnictví, předseda České vakcinologické společnosti
„Zatím je snaha otevřít očkování pro pedagogické i nepedagogické pracovníky tak, aby se mohly postupně otvírat školy. Dominantně se uvažuje o přednostním využití vakcíny AstraZeneca. Jsou data, že už po první dávce za čtrnáct dní se objevuje více než 76procentní účinnost,“ doplňuje Roman Chlíbek, šéf epidemiologické skupiny při ministerstvu zdravotnictví.
Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.
Související
-
Petr Šabata: Otevřít školy, nebo obchody? Úplně nesmyslná otázka
Pořád není jisté, jestli se aspoň maturanti vrátí za týden do škol. Nebo zda jim cestu zahradí špatná a stále se zhoršující epidemická situace.
-
Je jasné, že školy patří ke clusterům nákazy. Musíme děti testovat, říká exkoordinátor testování
Je čas zvažovat od března návrat žáků posledních ročníků do škol, nebo to v současné zhoršující se epidemiologické situaci není rozumné?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.