Sinoložka Lomová: Přirovnání Pekingu 2022 k Berlínu 1936 je přiléhavé. Čína přesto není nacistické Německo

4. únor 2022

V pátek oficiálně startují zimní olympijské hry v Pekingu. Účast hostů bude skromná nejen kvůli pandemii koronaviru, řada států vyhlásila politický bojkot her a do země kromě samotných sportovců nevyšle žádnou delegaci. Reagují tak na chování Číny v otázce lidských práv. „Už při letních her v Pekingu roku 2008 bylo zřejmé, že nedochází ke zlepšení, ale naopak ke zhoršení některých aspektů dodržování lidských práv v Číně,“ upozorňuje sinoložka Olga Lomová.

Sinoložka Olga Lomová

A připomíná třeba tehdejší protesty v Tibetu nebo násilné vystěhovávání lidí kvůli výstavbě nových olympijských zařízení v hlavním městě.

Když Čína před více než dvěma dekádami usilovala o konání olympijských her na svém území, slibovala mimo jiné zlepšit úroveň svobody a ochrany lidských práv. Mezi tím ale došlo k posunu spíš opačným směrem. „Odráží to vliv, který měla Čína tenkrát a který má dnes,“ domnívá se Lomová.

Olympijské hry jako výkladní skříň a mají ukázat stát se zjevně negativními rysy v pozitivním světle, ukázat jeho sílu a úspěšnost.
Olga Lomová

Pokud jde o přirovnávání situace k olympijským hrám v Berlíně roku 1936, je v některých ohledech přiléhavé, uznává sinoložka:

Čtěte také

„Jsou to olympijské hry, které slouží jako výkladní skříň a mají ukázat stát se zjevně negativními rysy v pozitivním světle, ukázat jeho sílu a úspěšnost. Je tu i jistá analogie v té politické rétorice a myšlení, které akcentuje nacionalismus, národní práva a podobně.“

Hry prostě mají politický potenciál, není to událost jako každá jiná, shrnuje Lomová a dodává: Ta analogie tu jistě je. Ale nelze říct, že je Čína nacistickým Německem z 30. let. Takhle jednoduše to překlopit nejde.

Hosty byli:
Jakub Lucký, redaktor, Český rozhlas
Olga Lomová, Katedra sinologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, projekt Sinopsis
Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru
Miroslav Bureš, vedoucí programu Radiožurnálu Sport

Atmosféru přímo v Pekingu hodnotí předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval: „Je těžké oddělit koronavirová opatření a ta jiná. Na rozdíl od her v Tokiu, kde byla pro sportovce vytvořená bublina a zaměstnanci chodili ven a dovnitř té bubliny, tak teď je ta bublina hermeticky uzavřená. Pohyb je velmi omezený v zásadě jen na sportoviště.

Zatímco některé státy své sportovní reprezentanty varují před přímou kritikou Čínské lidové republiky, čeští sportovci podobné upozornění nedostali. „Podle olympijské charty je zajištěna naprostá svoboda projevu,“ tvrdí Kejval.

Jak funguje aplikace, kterou si musí účastníci – novináři i sportovci – nainstalovat do mobilu? Mohou sportovci vyjádřit kritiku čínského režimu? Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Renaty Kropáčkové.

Spustit audio

Související