Sinolog Molčanov: U Číňanů nikdy nevíte, jestli z toho, co říkají, budou plynout následky
Publicista a překladatel Denis Molčanov se věnuje především čínské literatuře. O exotickém jazyce říká: „Čínština se nedá naučit rychle. To je také důvod, proč veškeré snahy čínské vlády nějakým způsobem se prezentovat v zahraničí narážejí na stěnu jazyka. Naopak oni sami se musí naučit mluvit anglicky.“
„Jen tak se naučit čínsky nelze. Trvá to až pět let, než jste na úrovni četby složitějšího textu,“ uvádí host páteční Osobnosti Plus a k otázce, jestli je čínština jazykem světové budoucnosti, dodává:
Čtěte také
„Čína rozhodně není zemí, která bude ustupovat z dobytých bastionů. Je-li její plán za určitých deset patnáct let, i dříve, obsadit první příčku ekonomické velmoci, bude se s touto zemí, regionem a civilizací muset člověk umět vypořádat.“
Molčanov v této souvislosti podotýká, že čínská vláda má tuto ambici k roku 2030 zaznamenanou přímo ve státních dokumentech a je to pro vedení komunistického státu velké téma, které se řeší nejen v Číně, ale především ve Spojených státech.
Překládání je mentální gymnastika.
Denis Molčanov
Východ, západ
„U Číňanů nikdy nevíte, jestli z toho, co říkají, budou plynout následky. Není to lhaní, ale spíše strategie stará jako čínská civilizace sama. Jazyk má v několika variantách přísloví: ukazuješ na východ a maluješ západ. Situace se řeší až podle výsledků,“ komentuje odborník na čínskou kulturu místní mentalitu a také otázku čínské expanze nejen do střední Evropy.
Poslechněte si celý rozhovor Lucie Vopálenské s jejím hostem. Sinolog Denis Molčanov mimo další ještě otevře téma obav z jednání čínské strany. Popíše také, jací jsou Číňané obchodníci.
Související
-
O čínské literatuře s Denisem Molčanovem a Zuzanou Li
Nakolik známe moderní čínskou literaturu a proč ji číst? Jak ovlivňují její hodnocení ideologická kritéria? A jak funguje v Číně cenzura?
-
Nevěděla jsem, jestli jde o literaturu, nebo o politiku, říká o své návštěvě Číny Galina Miklínová
Rodinný animovaný film Lichožrouti vznikal sedm let a jeho výtvarnice a režisérka Galina Miklínová s ním sklízí úspěchy po celém světě...
-
Olga Lomová: Prezident patří ke starší generaci, proto má na vztah s Čínou technokratický pohled
Sinoložka Olga Lomová působí jako pedagožka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a předává své hluboké vědomosti o Číně studentům více než 30 let...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka