Seniorům doručíme důchody až domů. Na pobočkách chceme co nejmíň lidí, přiznává mluvčí České pošty
Kvůli koronavirové nákaze v Česku omezuje své služby i Česká pošta. Podle mluvčího Matyáše Vitíka dělá ale vše pro to, aby lidem život usnadnili.
Pobočky pošt musejí mít po 16. hodině zavřeno. Proč? Nebude tak větší tlak a nebude v kratším čase víc lidí na jednom místě? „Chtěli jsme vyjít vstříc zaměstnancům, aby si sami mohli nakoupit,“ odpovídá mluvčí. „Na druhou stranu jsme si řekli, že je to jakýsi způsob říct: nechoďte na pobočky tak často.“
„Pošta dnes nenabízí losy, sázkové hry a všechny další, zbytné věci, aby kvůli tomu lidé nechodili na pobočky.“ Zároveň Vitík vyzývá, aby na poštu chodili co nejméně „a co nejméně nakupovali na e-shopech, zejména zboží, které nutně nepotřebují a které mohou odložit.“
Seniorům důchod až domů
Vitík přidává opatření, podle kterého budou všem seniorům, kteří si jinak chodí na poštu pro svůj důchod sami, doručován až domů. „Připravujeme změnu, kdy jim budeme důchody doručovat přímo na jejich adresu. Aby nemuseli opouštět svá bydliště… Pro ilustraci, důchodů, které se vyplácejí v jeden, výdejní den je zhruba 75 tisíc.“
Čtěte také
Pokud tak máte na poště doporučený dopis nebo balík, tak pošta prodlužuje ukládací lhůty tak, aby na vás počkaly déle, než je běžné. „Ale sledujeme dynamický vývoj a nevylučuji, že se tato opatření mohou dál měnit,“ přidává mluvčí.
Doporučená psaní se tak ukládají na poštu bez pokusu o doručení, balík do ruky doručují, ale bezkontaktně. „Doručovatel balík vyloží a poodstoupí, vyzve klienta, aby si zásilku převzal, potvrdil a odchází. Dodržujeme bezpečnou vzdálenost, aby nedošlo při kontaktu k možné nákaze,“ popisuje praxi Vitík.
Roušky bez poštovného
Pošta přišla i s přepravou roušek bez poštovného. Jak to probíhá? „Ten, kdo posílá roušky, tak ale od adresáta nesmí chtít žádné peníze například na dobírku… Roušky pak musí zabalit do průhledného obalu, aby bylo na první pohled jasné, že jde o roušky. Navíc pak na obal napíše nápis Roušky (aby to naši pracovníci při třídění viděli na první pohled). Pokud se zásilka vejde do schránky, tak doručíme přímo do schránky.“
„Je to gesto ze strany České pošty. Celá společnost nemá dostatek roušek a lidé začali spontánně šít – my jsme jim tak chtěli pomoci, když potřebují známým, příbuzným poslat roušku, aby nemuseli platit poštovné.“
Víc si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru Věry Štechrové.
Související
-
Zeman v projevu cílil na vnitřní nepřátele, koronavirus nechápe jako zásadní krizi, míní politolog
„Projev nebyl určen českému národu jako celku, ale těm, kteří jsou naladěni na stejné vlně jako prezident,“ říká politolog Jan Květina.
-
Svědectví španělské reportérky: Až koronavirus nám ukázal, jak dobře jsme si žili
Lenka Kabrhelová mluví s reportérkou deníku El Diario Maríou Ramirez.
-
Pravděpodobnost hospodářské recese kvůli koronaviru u nás hraničí s jistotou, varuje ekonom Kovanda
V Číně se kvůli koronaviru propadla průmyslová výroba o 13,5 %, což je největší pokles za 30 let. Jak pandemie dopadne na čínskou i světovou ekonomiku?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka