Scriptum – nenápadné úložiště národní paměti
Exilová periodika – pařížské Svědectví, římské Studie i Listy, londýnské Rozmluvy, ale také mimo oficiální struktury vytvářené samizdatové časopisy Infoch, Revolver Revue, Host či Pevná hráz.
To vše – a ještě mnohem víc – lze najít na internetové adrese scriptum.cz.
Na webu, jehož finální fáze vzniká prakticky na koleně a který využívá řada odborníků, studentů i laiků, lze ovšem najít i řadu dalších exilových i samizdatových časopisů. Dále pak jinde nedostupná oficiálně vydávaná periodika z naší vzdálenější minulosti (to je v přírůstcích na Scriptu poměrně novinka) a k dispozici jsou také některé knihy.
Zakladatel a provozovatel Scripta badatel Miroslav Svoboda hovoří o unikátním úložišti národní paměti. To navíc už z principu nemůže mít konečnou podobnu, protože chybějících titulů je stále velké množství a exilová ani samizdatová periodika nejsou dodnes stoprocentně bibliograficky zpracována, nehledě na krajanské časopisy či zajímavá periodika ze vzdálené minulosti.
Unikátní na celém projektu je, že materiály z exilu a samizdatu zpracovávají pro zavěšení na internet pracovníci chráněné digitalizační dílny sdružení občanů Exodus.
Tato organizace sídlící v Třemošné – kterou řídí již zmiňovaný Miroslav Svoboda – na svém webu píše: „Poskytujeme čtyři sociální služby: sociálně terapeutickou dílnu, odlehčovací službu, sociální rehabilitaci a centrum denních služeb. Sloužíme osobám se zdravotním postižením z celé ČR. Provozujeme dvě chráněné dílny: keramickou a digitalizační.“
Propojení kulturní a sociální roviny je přitom zcela unikátní, a to zřejmě celosvětově. A obdobných úložišť mimo naši zemi je jenom několik.
V pořadu hovoří badatel, iniciátor a provozovatel projektu Scriptum Miroslav Svoboda a pracovník chráněné digitalizační dílny Martin Černý.
Související
-
Knížky z exilu, které nikdo nechce
Ještě před pětadvaceti lety patřily české knihy vydané v exilu nejen k velké vzácnosti v knihovnách – ale také k vítané kořisti celníků, kteří hledali nejen knihy, ...
-
Dokument: Každá knížka má nějaký osud, říká zakladatel...
Dokument vás tentokrát zavede do knihovny zakázané literatury z doby komunistické totality. Právě díky knihám a časopisům, které lidé přepisovali na psacích strojíc...
-
Sóla a příběhy Josefa Škvoreckého
Dne 27. září by se spisovatel Josef Škvorecký dožil devadesáti let. V koláži z archivních pořadů a rozhovorů vypráví o sobě, svých přátelích, knihách i postavách, j...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.