S Markétou Doležalovou o pouti na Velehradě v roce 1985
Hostem Evy Hůlkové je Markéta Doležalová z Ústavu pro studium totalitních režimů. Je přímou účastnicí dnes už legendární pouti na Velehradě v roce 1985, která se konala u příležitosti 1100. výročí úmrtí sv. Metoděje.
Církevní představitelé i věřící se těšili na příjezd papeže Jana Pavla II. Komunisté mu však vstup do země nepovolili a rozhodli se slavnost proměnit v mírovou manifestaci. Tento záměr jim ale nevyšel. Slavnou pouť na Velehradě připomíná výstava, která je až do konce srpna na Velehradě v kapli Cyrilka. Markéta Doležalová dodnes vzpomíná na to, jak tam vládl „duch kolektivní sjednocené mysli“.
Je pevného přesvědčení, že kromě zdraví je svoboda nejcennější ze statků, které máme. Ve své profesi pracuje na dokumentaci popravených z politických důvodů za totality, zabývá se represemi proti rodinám popravených v 50. letech a perzekucí a odporem věřících.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.