Rusové v roce 2016 utratili tisíce dolarů, aby podpořili Trumpa. Nyní investují miliony, varuje expert CNN
Kampaň před letošními volbami prezidenta Spojených států je vyrovnaná a mimořádně napjatá a ostrá. Jak upozorňuje zpravodaj americké televize CNN Evan Perez, výrazně se ji snaží ovlivnit cizí mocnosti. „V roce 2016 vyvinuli Rusové velkou aktivitu, aby pomohli Donaldu Trumpovi. Utratili pár tisíc dolarů a přitom to mělo velký dopad. Letos to kulminuje, podle FBI utrácejí miliony dolarů,“ popisuje v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Peníze prý jdou autorům podcastů a kanálů na YouTube, z nichž některé mají miliony sledujících. „Obsah je většinou protiukrajinsky zaměřený. Často ve stylu, že peníze, které USA vydávají třeba na zbraně pro Ukrajinu, by měli dostat američtí občané – například oběti hurikánů,“ vyjmenovává odborník pro otázky justice a bezpečnosti.
Čtěte také
Zdůrazňuje, že Trump byl v roce 2016 zvolen legitimně a zpětně není možné říci, jak velký podíl na tom měli Rusové. Tehdy ale zjistili, že při vynaložení velmi malého množství prostředků mohou být velmi efektivní. A usoudili proto, že letos přilijí ještě více peněz.
V jednom konkrétním případě má jít o deset milionů dolarů a netýká se to jen USA, ale i dalších zemí na Balkáně nebo v západní Evropě. „Dělají to posledních pár let, protože se naučili, že nepotřebují vynaložit miliardy za nové bombardéry. Stačí miliony, jejichž prostřednictvím ovlivní obyvatele na Západě,“ podotýká.
Zaznamenány jsou také aktivity Íránu, který se naopak snaží Trumpovu kampaň poškodit, jako tomu bylo i v roce 2020. Letos dokonce došlo i na žaloby vůči lidem zapojeným do ruských a íránských aktivit.
„Problém je, když jsou dezinformace z domácích zdrojů a od lidí ve Spojených státech. Pak se toho moc dělat nedá, protože je chrání první dodatek ústavy. Lidé, kteří jsou proputinovští, mají svobodu říkat cokoli chtějí,“ konstatuje expert.
Obavy z násilí i atentátů
Perez věří, že i přes rozdělení americké společnosti budou volby férové, ale bude se během nich odehrávat velmi ostrý boj. Bezpečnostní složky podle něj mají velké obavy z politicky motivovaného násilí, na které musejí být připraveny s ohledem na události z 6. ledna 2021. Tehdy dav vtrhnul příznivců Donalda Trumpa do sídla Kongresu USA v budově Kapitolu.
Čtěte také
„Byl to pokus zvrátit výsledek voleb a zabránit legálně zvolenému prezidentovi převzít moc. Byl to bezpochyby útok na naši demokracii, byli jsme hrdí, že se už pár set let moc předává poklidným způsobem. Tato tradice se narušila. Nemůžeme vědět, zda se to nebude opakovat, ale myslím, že všichni už jsou připravení,“ věří.
Obavy vyvolává i to, že Trump byl během kampaně terčem dvou atentátů. Při jednom málem přišel o životu, v druhém případě se atentátníka podařilo zastavit během příprav. Podle Pereze došlo k mnoha chybám a Trump měl mít coby kandidát na prezidenta mnohem lepší ochranu.
„Kandidát, ať bude z jakékoli strany, by měl být chráněný stejně jako prezident. Kdyby ho totiž někdo zabil, tak tím ovlivní možnost americké veřejnosti vybrat si prezidenta. To je jedna z věcí, která se nyní mění. Kandidáti budou mít stejnou ochranu jako prezidenti, protože si ji zaslouží,“ uzavírá novinář.
Poslechněte si celý rozhovor nahoře v audiozáznamu.
Související
-
Matěj Schneider: Distancuje se Harrisová od Bidena? Nejde jí to a šéf jí moc nepomáhá
Prezidentská kandidátka amerických demokratů Kamala Harrisová se snaží lépe nastartovat svou kampaň. Slouží jí k tomu smršť rozhovorů, které v posledních týdnech poskytla.
-
Trump je Putinova noční můra, může ho skřípnout. Spokojená bude i Evropa, věří poradce republikánů
Politika amerického prezidenta má dopad na celý svět. Donaldu Trumpovi. který je jedním z kandidátů, radí konzervativní nadace Heritage Foundation.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.