Potrubní plyn už z Ruska neodebíráme, toho zkapalněného ale dovážíme rekordní množství, říká expert

2. leden 2025

Ukrajina zastavila od Nového roku tranzit ruského plynu přes své území. Pro Českou republiku to znamená, že se musí obejít bez ruských dodávek. Politici v Česku i jinde v Evropě nicméně ujišťují, že alternativních zdrojů plynu je dost. „Jde o velikou změnu, ale v kontextu událostí po roce 2022 to vlastně až taková změna není. Množství plynu z Ruska je ve srovnání s dobou před ruskou invazí na Ukrajinu marginální,“ srovnává odborník na energetickou bezpečnost Michal Kocůrek.

Jednou z nejvíce dotčených zemí je podle něj Slovensko, které si donedávna mohlo účtovat velké tranzitní poplatky, nyní se ale dostává na samý konec dodávkového řetězce.

Čtěte také

„Jako vnitrozemský stát nemá jinou možnost než využívat plynárenskou soustavu sousedních zemí a tím pádem více platit. Respektive je tu možnost zvýšené domácí těžby, ale to je v současnosti nepředstavitelné,“ uvádí.

Nedostatek plynu podle něj ale akutně nehrozí v žádné evropské zemi, a to včetně Moldávie, která má možnost alternativního zásobování přes Rumunsko.

„Touto cestou se ovšem výrazně prodraží, a to nejen s ohledem na poplatky, ale i původ plynu. Protože separatistické Podněstří dosud mělo velmi výrazně dotovaný plyn z Ruska,“ popisuje expert ze společnosti EGÚ Brno.

(Ne)závislá Evropa

Daleko citelnější výpadek příjmů ovšem ukončení tranzitu znamená pro Rusko, které zároveň ztrácí další možnost zasahovat do veřejného mínění a politiky evropských zemí.

Čtěte také

Kocůrek zároveň podotýká, že Evropa z Ruska dále odebírá zkapalněný zemní plyn, a to dokonce ve zvýšené míře, protože rok 2024 byl z tohoto hlediska rekordním: „Nárůst se týká i produktů chemického průmyslu dodávaných do Evropské unie. Takže jedné závislosti se zbavujeme, ale stále využíváme jiné cesty, jak do Ruska posílat peníze.“

A co ukončení dodávek z Ruska znamená pro Česko? „V prvé řadě se snad přestaneme bavit o tom, zda odebíráme či neodebíráme ruský plyn. Ne, protože na Slovensku nebudou přebytky ruského plynu, který by čeští obchodníci nakupovali,“ poznamenává.

Zásobování Slovenska bude také znamenat lepší využití české plynové infrastruktury, která je pro domácí spotřebu naddimenzovaná.

„A odpadne také faktor toho, co Rusko provádí s dodávkami plynu, což se výrazně propisuje do jeho ceny. Obchodníci nebudou muset tohoto riziko zakomponovávat do cen a očekávám tak jejich stabilizaci či pokles v rámci evropského trhu,“ uzavírá Kocůrek.

Proč cena plynu vzrostla po oznámení ukončení tranzitu z Ruska? A odkud skutečně pochází plyn, který spotřebováváme? Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio