Ceny energií jsou společným problémem Evropské unie. Potřebujeme jádro, tvrdí ekonomka Švihlíková

2. leden 2025

Konkurenceschopnost Evropské unie brzdí ceny energií, které jsou zásadní pro průmysl i spotřebitele. Například ve Spojených státech je zemní plyn levnější čtyřikrát až pětkrát než v Evropě, elektřina dvakrát až třikrát. Ceny energií jsou nižší i v Číně. „Evropu skutečně trápí a trápit budou zejména ceny elektřiny. Je to společný problém Evropské unie,“ zdůrazňuje v pořadu Řečí peněz ekonomka Ilona Švihlíková, děkanka fakulty Vysoké školy obchodní Panevropské univerzity.

V roce 2024 domácnostem i průmyslu ceny energií klesaly. Složenky s klesajícími částkami se alespoň někde čekají i letos. „Je tu optimismus, že by ceny energií mohly být levnější než v těch těžkých letech 2022 a 2023,“ potvrzuje Švihlíková a doplňuje: 

„Ale nemyslím si, že tu máme dlouhodobě dobré podmínky pro to, aby ceny klesaly k úrovním, na které jsme byli zvyklí před rokem 2020. Dnes je bezesporu mnohem lepší mít dlouhodobé kontrakty než kupovat na spotovém trhu.“

Čtěte také

Cenám energií se podrobně věnuje i takzvaná Draghiho zpráva o konkurenceschopnosti sedmadvacítky. Bývalý italský premiér Mario Draghi na zhruba 400 stranách pojmenovává, proč Evropa zaostává za USA a za Čínou a co by měla udělat, aby se pokusila nepříznivý vývoj zvrátit.

Evropská unie podle Švihlíkové stojí před rozhodnutím, jak udržet průmysl a zajistit mu nižší ceny energií. Ty v Evropě zvyšují nejrůznější regulace a mimo jiné i trh s emisními povolenkami.

„Ve chvíli, kdy sázím na obnovitelné zdroje, tak přenáším obrovské náklady na přenosovou soustavu,“ říká a zdůrazňuje: 

„A zároveň se zápornou energetickou bilancí počítá stále více zemí. Proto se začíná znovu objevovat úvahy, odkud energie dovezeme. Podle mě je potřeba stabilní zdroj a tím je jádro.“

Až přijde Trump

Zhruba za tři týdny nastoupí do Bílého domu nový americký prezident Donald Trump. Už po svém zvolení opakoval, že americký trh chce chránit zavedením víz, které dopadnou i na Evropskou unii.

Čtěte také

„Donald Trump si potrpí na to, aby Spojené státy měly silnou pozici. V energetice ji mají, v průmyslu ji chce obnovit,“ očekává ekonomka. „Zároveň ale mají USA obrovskou spotřebu. A pokud chce Trump, jak opakovaně říkal v kampani, posilovat průmyslovou bázi Spojených států, tak spotřeba ještě poroste.“

Podle ní je pravděpodobné, že Trump se bude ve snaze o posílení americké ekonomiky vracet k fosilním zdrojům energie.

Jak zareagují státy EU na upadající průmysl? Proč jsou ceny energií stále vysoké a kdy mohou klesat? Poslechněte si celý pořad Řečí peněz.

autoři: Václav Pešička , obi
Spustit audio

Související