Ruské embargo na ázerbájdžánská rajčata? Jen Putinova reakce na velkolepou vojenskou přehlídku, myslí si deník Moscow Times
Pro Baku je ruský trh velmi důležitý, dokonce druhý největší. Deník Moscow Times si všímá, že jako důvod uvedla Moskva obavy z obsahu pesticidů, které se měly najít v předchozích dodávkách. Ze stejných důvodů omezuje také import některých potravin z Turecka, Uzbekistánu a částí Arménie.
Zákaz dovozu začíná platit ve čtvrtek 10. prosince. Moscow Times si všímají, že právě v tento den se v Ázerbajdžánu odehrává velkolepá vojenská přehlídka k připomenutí vítězství nad Arménií. Tedy v šestitýdenní válce o spornou oblast Náhorního Karabachu. Arménie je spojencem Ruska, připomíná deník.
Čtěte také
Moscow Times cituje politického analytika z Centra ekonomického výzkumu v Baku. Gubad Ibadoghlu si myslí, že embargo na ázerbajdžánská rajčata je reakcí na vojenskou přehlídku. Rusko je totiž klíčovým dodavatelem zbraní do Arménie a v ázerbajdžánském vojenském průvodu jsou k vidění právě ruské zbraně zabavené během války. To podle analytika diskredituje ruský vojenský průmysl.
Že by rajčata a spory o Náhorní Karabach mohly souviset, ukazuje i příklad z minulosti. V roce 2015 Rusko zavedlo stejné embargo na turecká rajčata. Bylo to krátce poté, co Ankara sestřelila ruský bombardér poblíž syrských hranic, což tehdy vážně narušilo rusko-turecké vztahy, uzavírá Moscow Times.
Argentina a legalizace potratů
Argentinský parlament začíná projednávat návrh zákona o legalizaci potratů. Současnou praxi v latinko-americké zemi popisuje deník The Guardian. Popisuje příběh 25leté dívky, která skončila ve vězení po samovolném potratu. Nevěděla, že byla těhotná. Když kvůli bolesti břicha vyhledala lékařskou pomoc, nemocnice ji v souladu s platnou legislativou nahlásila úřadům. Soud ženu odsoudil za zabití na osm let.
Čtěte také
Do podobných problémů se dostává řada žen. Argentina by se ale mohla stát prvním latinsko-americkým státem, který potraty legalizuje. Podle Guardianu se očekává, že návrh zákona parlamentem projde a senát by ho mohl schválit už příští týden.
V Argentině mezi lety 2016–2018 porodilo na 7 tisíc dívek mladších 14 let. Podle neziskových organizací byla drtivá většina těchto těhotenství nechtěná, nezřídka ženy otěhotněly při znásilnění. Změna zákona v domovské zemi papeže Františka, by dala jasný signál ostatním silně katolickým státům v regionu. „Konec konců i v nich sílí hnutí za legalizaci potratů,“ uzavírá The Guardian.
Boeing Max 737 se vrací na oblohu
Jako první Max 737 na komerční lety znovu nasadily brazilské aerolinky Gol. BBC připomíná, že tento typ stroje přestal létat v březnu loňského roku po dvou neštěstích, při kterých přišlo o život 346 lidí.
Čtěte také
Brazilská letecká společnost uvedla, že 140 jejích pilotů prošlo výcvikem na upraveném letounu ve Spojených státech. Stroj zatím znovu certifikovali pouze Američané a Brazilci. Boeing stroje 737 Max modifikoval, aktualizoval software pro řízení letu a revidoval pokyny pro posádku.
Obnovení komerčních letů zmíněným typem letadla je pro Boeing vzpruhou. Gol kromě toho potvrdil objednávku dalších 95 strojů. Podobný krok nedávno ohlásila také irská společnost Ryanair, která chce do své flotily zařadit 75 nových Boeingů 737 Max. Tolik BBC.
Celý přehled zahraničního tisku, který připravila Tea Veseláková, najdete v audiozáznamu.
Související
-
Süddeutsche Zeitung: Bude krizový fond covidové pomoci EU bez Varšavy a Budapešti? Je to reálné
Nový sedmiletý rozpočet a krizový fond koronavirové pomoci budou už ve čtvrtek projednávat v belgické metropoli premiéři a prezidenti členských zemí Unie.
-
Přečká Kaczyński hlasování o nedůvěře, ptá se deník Rzeczpospolita
Podle deníku Rzeczpospolita bude hlasování nepříjemné hlavně pro předsedu strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského.
-
Španělský El Pais píše o vyšetřování daňových podvodů krále Juana Carlose I.
Bývalý španělský král chce legalizovat v přepočtu více než 13 milionů korun z neprůhledných příjmů. O vyšetřování jeho daňové kriminality píše španělský list El Pais.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.