Romancov: Trumpovy Spojené státy komplikují mezinárodní vztahy už i Merkelové
Německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Vladimir Putin v sobotu jednali v Moskvě. Schůzka byla domluvená ještě před dramatickým vývojem na Blízkém východě, ale i tak je prý patrné, že Berlín už nemůže jednat jen o tom, o čem chce.
Čtěte také
Že by německá kancléřka dala v souvislosti s íránskou krizí přednost Putinovi před Trumpem, je podle politického geografa z FSV UK Michaela Romancova nepravděpodobné.
„Německo se sice pod vedením stávající kancléřky, v celé řadě zahraničně-politických a vojensko-bezpečnostních otázek, až zoufale snažilo udržet si pozici normativního aktéra. Takového, který se neplete do tzv. hard security záležitostí. Dnes vidíme, že i Berlín doběhl vývoj ve světě a Merkelová musí jednat nejen o tom, o čem by jednat chtěla… Německo se v tomto ohledu stále chová velice naivně,“ říká v Interview Plus.
Pod vládou Donalda Trumpa se vztahy s USA zkomplikovaly pro všechny… Jednání s ním jsou náročná a pro mnoho evropských lídrů nepříjemná, ale neznamená to, že Německo má k Rusku blíž než ke Spojeným státům.
Michael Romancov
Kancléřka v Rusku automaticky jedná jak hlasem své země, tak Evropské unie. Je prý iluze se domnívat, že si Merkelová a Putin neuvědomují váhu Německa v evropských strukturách.
Čína?
Oba aktéři schůzky se v Moskvě shodli na tom, že Írán musí dál dodržovat mezinárodní jadernou dohodu, kterou USA vypověděly. Podle Romancova by ale Teherán své jednání upravil pouze v případě nějaké velkorysé nabídky.
Čtěte také
„Mělo by to být prolomení sankcí uvalených ze strany USA, ale to je v tuto chvíli nepravděpodobné,“ hodnotí a upozorňuje na fakt, že v rámci vyjednávání zatím žádnou důležitou roli nesehrála Čína.
„Tady se jedná o model ´starý Západ´+ Rusko + Írán. Je otázka, nakolik je tento starý půdorys funkční. Obávám se, že už není,“ uzavírá.
Poslechněte si celé Interview Plus Michaela Rozsypala. S Michaelem Romancovem mluvil také o situaci v Sýrii a Libyi.
Související
-
The Times: Po Íránu a Solejmáním může být na řadě KLDR a Kim Čong-un
Má se teď kupříkladu severokorejský vůdce Kim Čong-un domnívat, že se Trump vrací do doby, kdy KLDR a jejímu diktátorovi vyhrožoval zničením?
-
Tureček: Íránská odveta byla načasovaná na stejný čas, kdy Solejmáni zemřel. Asi jako symbol
Aktuální dění na Blízkém východě ve studiu Plusu komentují vysokoškolský učitel a dřívější blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček a další.
-
Že Solejmání připravoval útoky proti USA? Jedna paní povídala, míní Schwarzenberg (TOP 09)
„Je třeba vidět rozdíl mezi státem – byť nám snad nepříjemným či nepřátelským – a teroristickou skupinou jako Al-káida nebo Islámský stát,“ upozorňuje exministr zahraničí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.