Trump začal s vrcholnou „machistickou“ rétorikou proti Íránu, píše Politico

9. leden 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Titulní strany novin v Íránu ve středu 9. května 2018 - den poté, co Donald Trump oznámil, že USA odstupují od dohody s Íránem.

Po ignorování Obamova plánu pro Írán Donald Trump rychle opakuje klíčové prvky exprezidentova přístupu, aby se vyhnul další americké válce na Středním východě. Téma pro Politico. Prezident Donald Trump začal s vrcholnou „machistickou“ rétorikou vůči Íránu. Nakonec ale ustoupil tak daleko, že zněl spíš jako jeho předchůdce.

Za pouhých 24 hodin šéf Bílého domu ustoupil od hrozby zničit Írán a bombardovat jeho kulturní místa ke klidnému oznámení o aplikaci nových ekonomických sankcí a naléhání na mezinárodní instituce, aby se v oblasti více zapojily.

Čtěte také

„Skutečnost, že máme tuto skvělou armádu a vybavení neznamená, že ji musíme použít,“ řekl Trump smířlivým tónem.

Podle Wendyho Shermana, bývalého státního tajemníka pro politické záležitosti za prezidenta Baracka Obamy a hlavního vyjednavače pro íránskou jadernou dohodu, se Donald Trump jen těsně vyhnul zbytečné válce. Prezidenta následně nazval „žhářem i hasičem“.

Republikánští zákonodárci a Trumpovi političtí poradci vyjádřili úlevu nad tím, že prezident nepřipustil hrozící konflikt - mnohokrát způsobený vlastními silami. Mnozí ale upozorňují, že může docházet k odvetám a dalším provokacím ze strany Íránu, které přinutí prezidenta k některým obtížným rozhodnutím, cituje poslance Politico.

Harry a Meghan jdou do ústraní

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých rolí v královské rodině. O nečekaném oznámení, které pár zveřejnil na sociálních sítích, informuje například tamní list Guardian.

Čtěte také

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu v něm tvrdí, že se chtějí stát finančně nezávislými. Podle informací deníku pár svůj krok předem nekonzultoval s královnou ani s nikým jiným z královské rodiny a Buckinghamský palác zpráva zklamala. Jeho mluvčí následně uvedla, že jde o komplikovanou věc, kterou budou muset všichni prodiskutovat.

Harry a Meghan plánují rozdělit svůj čas mezi Spojené království a Severní Ameriku, ze které vévodkyně pochází. „Tato geografická rovnováha nám umožní vychovat našeho syna s ohledem na královskou tradici, do které se narodil, a zároveň poskytne naší rodině prostor, aby se zaměřila na další kapitolu, včetně založení nové charity,“ přiblížil pár okolnosti svého rozhodnutí.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu.

Spustit audio

Související