Rodiče teď čekají výdaje za školu, nejnáročnější ale není prvňák, varuje Němeček z asociace ředitelů
Už zas začíná nový školní rok. Náklady na školní pomůcky pro prvňáčka přijdou rodiče tak na 6 000 korun. Připravit se ale musí i na další výdaje v průběhu školního roku.
Čtěte také
„Základní škola zajišťuje zdarma učebnice a pomůcky, které se týkají výuky. Rodiče musejí zajistit veškeré školní potřeby – sešity, pastelky, pravítka...,“ vyjmenovává viceprezident Asociace ředitelů základních škol (AŘZŠ) Pravoslav Němeček ve vysílání Českého rozhlasu Plus. To ale není všechno.
Další výdaje pak připadnou na obědy nebo školní družinu a během roku čeká školáky celá řada akcí, na které stát nepřispívá ani korunou. Třeba návštěvy kulturních institucí nebo školní výlety.
Podle viceprezidenta Němečka přitom není pro rodiče finančně nejnáročnější první třída. „V prvním ročníku přispívá stát žákovi 200 korun a pak řada zřizovatelů škol dává prvňákům ještě další peníze. Tak, aby měly všechny děti jednotný start,“ vysvětluje.
I když v dalších ročnících odpadá nutnost vstupních nákladů na aktovky a podobné položky, přibývá finančně nákladnějších akcí, jako jsou například lyžařské kurzy. A ačkoli základní potřeby prý zvládne pokrýt většina rodičů, z akcí jako jsou kurzy lyžování je vyloučena až přibližně třetina žáků.
Co s tím?
„Nějaká podpora sice existuje, ale spíš záleží na škole a jejím zřizovateli (na obci nebo na kraji). Třeba u těch lyží je to ale problematické, protože základním školám přispívá opravu málokterý zřizovatel.“
Pokud jde o školní akce, plošné řešení viceprezident AŘZŠ nevidí. Zatímco v případě nedostupnosti obědů existují nadace, které jídlo zaplatí téměř každému, kdo si o to požádá. Na nákladnější kurzy a výlety se ale dotace shánějí těžko.
„I když se snažíme nějaké peníze pro žáky získat – abychom je nevyčleňovali z kolektivu – je to jen ad hoc a každá škola to řeší trošku jinak,“ uzavírá.
Víc si poslechněte v audiozáznamu.
Související
-
Kdykoli jdou děti 1. září do školy, vzpomenu si na matky v Beslanu, říká Josef Pazderka
Novinář a reportér Josef Pazderka působil téměř deset let v Rusku a poté v Polsku jako zahraniční zpravodaj České televize. Nyní je šéfredaktorem Aktuálně.cz.
-
„Rozhodně dětem neříkejte, počkej, škola tě naučí,“ radí dětská psychiatrička
Jak zvládnout začátek nového školního roku? „Hlavně se zbytečně nestresovat. Každé dítě má své tempo,“ konstatuje dětská psychiatrička Lucie Vašková.
-
Školy by měly děti připravit na budoucnost – a ta je nejistá. Důležitá je kreativita a flexibilita
Michael Šebek je profesorem kybernetiky na ČVUT v Praze. Jak si představuje budoucnost? Jaké dovednosti se pro nás stanou klíčové? A v čem je české školství pozadu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka