Robert Šlachta: Politici nemají zájem o ekonomické korupční kauzy, vyhovuje jim současný stav bezpečnostních složek

9. prosinec 2019

Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta působil poslední tři roky jako náměstek pátracího odboru Celní správy České republiky. Nyní je po 29 letech státní služby druhým týdnem v civilu.

Jedním z důvodů, proč jsem odešel, byly mantinely a koleje služebního poměru, ve kterých se člověk musel pohybovat. Spousta politiků a novinářů se vyjadřovala k mé práci a k systému mé práce, prošel jsem řadou šetření a byl to velký nátlak. Přibližně před rokem ve mně uzrálo rozhodnutí, že toho ve své funkci už asi nejsem víc schopen dokázat. Bylo to rozhodnutí i vůči osobnímu životu, kdy jsem skoro 17 let žil na ubytovnách. Vše vedlo k tomu, abych si to vyhodnotil,“ komentuje svůj odchod.

Čtěte také

Jiné priority

Podle Šlachty, který momentálně připravuje knihu o své práci a případech, které vyšetřoval se svým týmem, poukazuje na velký nezájem o vyšetřované procesy ze strany politiků.

Nejenže nemají zájem, ale vyhovuje jim současný stav bezpečnostních složek. Ty mají jiné priority, které podle mě nejsou tak závažné, jako je ekonomická trestná činnost, korupce a klientelismus. Snažili jsme se to vysvětlit, ale strany se mezi sebou pouze domlouvají, politikaří mezi sebou a snaží se o to, abychom nemohli promluvit.

Počkám, co lidi

V současné době vládnoucí politické strany Robertu Šlachtovi sice nenabízejí politické angažmá, přesto o vstupu na toto kolbiště uvažuje.

„Budu se rozhodovat na základě zpětné vazby od lidí,“ říká a dodává: „Potkávám je, komunikuji s nimi, kromě toho vyjde také knížka a uvidím, jestli o ni bude zájem, jestli se mnou budou čtenáři chtít mluvit a bude je zajímat můj názor. Nejdůležitější bude pro mne pocit, že jsem pro něco přínosem.“

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Robert Šlachta se mimo jiné dotkne také současné kauzy premiéra Babiše a dotačních skandálů.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související