Robert Břešťan: Prezidentův podpis platí i v pyžamu
Druhé funkční období prezidenta Miloše Zemana jako by téměř nebylo. Hlava státu skoro nikam nejezdí, nikdo ho nikam – opět až na výjimky – nezve, zahraniční oficiální státní návštěvy také nejsou zrovna na pravidelném pořádku. Kolem koronakrize Zeman zmizel z očí docela. Objevil se jen na okamžik, aby oznámil, že epidemiolog Prymula může počítat s metálem.
Zeman má zkrátka na pět let splněno, post obhájil, už dumá nad tím, jak se po skončení funkčního období usadí v Lánech, kde si koupil pozemek. Jak nyní díky práci investigativců z webu Aktuálně.cz vychází najevo, neoficiální součástí kupní smlouvy byly i podivné hradní zakázky pro dceru podnikatele, který pozemek prezidentovi po jednáních s kancléřem Mynářem prodal. Těžko je to možné číst jinak, než že jsme na zamýšlený prezidentský bungalov přispěli ze svých daní my všichni.
Čtěte také
Prezident si v rozhovorech pochvaluje dny, kdy může zůstat v pyžamu, a když ohlásí dovolenou v Lánech, mnoho se tím vlastně nezmění. Ale zdání klame. Ať si o prezidentovi – a zejména o tom, kdo na něj má reálně vliv, jaké informace mu předkládá, v čem a jak mu radí – myslíme cokoli, pořád ještě má ústavou zaručené pravomoci, bez kterých se v některých oblastech veřejného života nehneme.
Dokazování moci
Teď se z dovolené prezident vrátil jmenováním nových soudců, přitom ale už dříve odmítl jmenovat do funkcí některé, kteří se mu z nějakého důvodu znelíbili. Podobně svévolně nakládá se svou pravomocí jmenovat nové profesory nebo povyšovat do generálského stavu.
Čtěte také
Pravidelně svou – ústavou danou – sílu dává na odiv v oblasti diplomacie, při jmenování a odvolávání velvyslanců. Čerstvě si pak Zeman může užívat pocitu moci u snahy premiéra Babiše a vicepremiéra Hamáčka zbavit se konečně šéfa antimonopolního úřadu Petra Rafaje. Tedy toho, kdo má doma ve skříni poschovávané miliony v hotovosti, prý na svatbu dcery. Pan Rafaj přitom nepochopil, že otázka nezní, na co ty peníze jsou, ale odkud se vzaly.
Nicméně zpět k prezidentovi. Bez jeho podpisu Rafaj zůstane Rafajem, tedy tím, kdo dává potřebná razítka a třeba se potajmu schází s Jaroslavem Faltýnkem a řeší s ním zakázky, do kterých by za normálních okolností panu poslanci Faltýnkovi mělo být velké nic.
Podpis platí
Babiš s Hamáčkem se mohou stavět na hlavu, pokud Zeman nepodepíše, Rafaj si příští rok v poklidu dokončí svůj druhý šestiletý mandát. Pokud Zeman podepíše, nepochybujme o tom, že to on, respektive lidé v jeho okolí s premiérem zvládnou za něco zobchodovat. Třeba za nějaké to velvyslanecké místo pro své oblíbence nebo věrné, jak jsme to viděli opakovaně, kupříkladu při jmenování současného velvyslance v Číně Vladimíra Tomšíka.
Nebo naopak nedávno při uchování velvyslance v Maroku Viktora Lorence, někdejšího zaměstnance zahraničního odboru Pražského hradu. I když vláda kvůli – řekněme – podivnostem na ambasádě v Rabatu schválila Lorencovo předčasné stažení, Zeman k tomu svůj podpis nepřipojil. Důvody si můžeme jen domýšlet.
Každopádně, dokud Zeman vládne svým podpisem, není radno jej přehlížet, i když má třeba zrovna ten svůj pyžámkový den.
Autor je šéfredaktor serveru HlídacíPes.org
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.