Řetězce za ekologii. Prodejci hledají cesty, jak snížit množství těžko recyklovatelných obalů na svém zboží
Z nedávného šetření Centra pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že pro naprostou většinu lidí nehraje materiál, ze kterého je vyrobeh obal zboží v obchodech, žádnou roli. Zákazníci se orientují hlavně na cenu a kvalitu samotného produktu. Přitom právě z obalů se často stávají odpady, které mohou zatěžovat životní prostředí.
„Všeobecně jsou problémem materiály, které kombinují třeba papír a plast – byť je tam tenoučká vrstva plastu, už to trochu komplikuje další zpracování,“ vysvětluje Soňa Jonášová z Institutu cirkulární ekonomiky.
Řetězce ke změnám ve složení obalových materiálů postupně přistupují samy, o recyklovatelnost obalů a tašek, v nichž zboží prodávají, se zajímají a určují si termíny, jak rychle postupovat k dalšímu nahrazování jednorázových obalů.
Čtěte také
Motivací je mimo jiné i evropská legislativa, která vyžaduje, aby byly veškeré plastové obaly do roku 2030 plně recyklovatelné.
Podle Jonášové by změny urychlilo, kdyby nákupčí byli lépe poučeni o složení materiálů:
„Kdyby nákupčí v supermarketech navštívili třídicí linky, možná by si uvědomili, jaká je kapacita těchto zařízení, které mají ‚manuální netechnologie‘. U třídicích linek jsou lidé, které ty plasty ručně přebírají. A tam je třeba vědět, co jsou třídiči schopní rozeznat a jak s těmi materiály dále nakládají.“
Debata o tom, co je a není skutečně recyklovatelné, se podle Jonášové otevřela poměrně nedávno. „Obecně je udržitelnost velmi vágní pojem, ale dnes už se řeší analýzy celého životního cyklu. Od toho, z čeho jsou obaly vyrobeny přes energetickou náročnost výroby až po recyklovatelnost.“
Jakým tempem přechází k recyklovatelným obalům samotné řetězce? Jak daleko je debata o recyklování a kam se může vyvíjet? Dozvíte se v reportáži Filipa Rambouska.
Související
-
Proč jeden igelitový sáček unese kilo brambor a druhý se protrhne? Odpovídá seriál o makromolekulách
Polymery jsou všude kolem nás. Neexistuje snad obor lidské činnosti, kde by nenašly uplatnění. Co jsou zač a jak se dají využít? Odpovídá seriál Evy Kézrové.
-
Na igelitce není nic špatného. Problém nejsou plasty, ale jednorázové plasty, tvrdí enviromentalista
Papírovou, nebo snad raději bavlněnou tašku místo té plastové? Otázka, jak se nejen jako spotřebitel rozhodnout ekologicky správně, není vůbec jednoduchá.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka