Realita turecké „volební autokracie“? Kontrola nad médii, justicí i volebními komisemi
Výsledky voleb se v Turecku nemanipuluje, vládě stačí manipulovat politickou soutěží před volbami – to jsou hlavní rysy systému, který politologové označují za volební autokracii. Mezi takové země patří také Turecko. Mimo jiné klíčový partner Evropy nejen v otázce Ukrajiny, ale i syrských uprchlíků nebo energetické bezpečnosti. Volby se tam sice konají pravidelně a jejich výsledky jsou víceméně věrohodné, hrací pole je ale silně vychýlené ve prospěch vládnoucího režimu.
Není tomu jinak ani letos, kdy se země chystá na parlamentní i prezidentské volby: média jsou z větší části pod kontrolou spřátelených skupin a justice ochotně plní roli biče na nepohodlné opoziční politiky i novináře.
Čtěte také
Jen za loňský rok se počet vězněných žurnalistů v Turecku zdvojnásobil na 40. Turecko je v tomto ohledu čtvrté na světě za Íránem, Čínou a Myanmarem, tedy třemi plnokrevnými diktaturami.
Je to navíc jen špička ledovce – samotná hrozba trestního stíhání, zatčení, vyšetřování a vazby stačí k tomu, aby si každý novinář dvakrát rozmyslel, jestli mu stojí za to psát články kritizující vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, anebo na ní napojené oligarchy.
I na to v pořadu Za obzorem upozorňuje odbornice na Turecko z pařížské Vysoké školy sociálních studií Lucie Drechselová. Na vnitropolitickou situaci před volbami se ptá Ondřej Himmer.
Související
-
Michal Smetana: Škoda každé krize, která se nevyužije. Tak myslí Erdoğan. A teď se mu to vyplatilo
Třídenní summit NATO v Madridu začal průlomem. Turecko upustilo od svých výhrad proti vstupu Švédka a Finska do Severoatlantické aliance. Co se změnilo?
-
Jan Fingerland: Co dělá Erdogan v Putinově stínu
Erdogan pochopil, že Západ bude teď, když Rusko napadlo Ukrajinu, Turecko potřebovat ještě víc než dřív, a nebude na něj tlačit kvůli dalšímu utažení šroubů.
-
Erdogan navěky prezidentem? Klička v turecké ústavě mu umožňuje obejít limit dvou funkčních období
Pokud Erdogan do voleb skutečně půjde, může se Turecko dostat do společnosti států jako Rusko nebo Turkmenistán, kde prezidenti vládnou desítky let a nehodlají odstoupit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.