Realita turecké „volební autokracie“? Kontrola nad médii, justicí i volebními komisemi

5. únor 2023

Výsledky voleb se v Turecku nemanipuluje, vládě stačí manipulovat politickou soutěží před volbami – to jsou hlavní rysy systému, který politologové označují za volební autokracii. Mezi takové země patří také Turecko. Mimo jiné klíčový partner Evropy nejen v otázce Ukrajiny, ale i syrských uprchlíků nebo energetické bezpečnosti. Volby se tam sice konají pravidelně a jejich výsledky jsou víceméně věrohodné, hrací pole je ale silně vychýlené ve prospěch vládnoucího režimu.

Není tomu jinak ani letos, kdy se země chystá na parlamentní i prezidentské volby: média jsou z větší části pod kontrolou spřátelených skupin a justice ochotně plní roli biče na nepohodlné opoziční politiky i novináře.

Čtěte také

Jen za loňský rok se počet vězněných žurnalistů v Turecku zdvojnásobil na 40. Turecko je v tomto ohledu čtvrté na světě za Íránem, Čínou a Myanmarem, tedy třemi plnokrevnými diktaturami.

Je to navíc jen špička ledovce – samotná hrozba trestního stíhání, zatčení, vyšetřování a vazby stačí k tomu, aby si každý novinář dvakrát rozmyslel, jestli mu stojí za to psát články kritizující vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, anebo na ní napojené oligarchy.

I na to v pořadu Za obzorem upozorňuje odbornice na Turecko z pařížské Vysoké školy sociálních studií Lucie Drechselová. Na vnitropolitickou situaci před volbami se ptá Ondřej Himmer.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.