Pouť za nektarem nesmrtelnosti
Nekonečné zástupy svatých mužů i žen, obyčejných Indů i cizinců, ministrů, premiérů a dokonce i jeden král – ti všichni míří v těchto týdnech do indického města Prajágrádž. Kumbhméla 2025 je největším náboženským shromážděním na světě. Pro stovky milionů hinduistů je to šance, aby při rituální koupeli na soutoku posvátných řek Gangy a Jamuny smyli všechny své hříchy, tím to ale zdaleka nekončí. Kumbhméla spojuje Indy ze všech koutů země, i ze všech společenských vrstev.
Na Kumbhméle se scházejí všichni – od svatých mužů pomazaných popelem (a často zcela nahých), přes zástupy obyčejných Indů, až po příslušníky politické, ekonomické i bollywoodské elity.
Ti poslední se samozřejmě nemusí tlačit mezi policejními zátarasy a čekat, až na ně přijde řada a budou moc vykonat rituální koupel na soutoku řek Gangy a Jamuny. Ale přestože v zázemí na ně čeká luxus, voda je stejná (a to dost studená) pro ty nejchudší i pro krále.
Význam Kumbhmély ale výrazně přesahuje čistě náboženskou doménu – a nejde jen o samotnou koupel, která má podle tradice sílu smýt z člověka všechny hříchy.
Pouť je příležitost setkat se s předními duchovními učiteli, vyslechnout jejich ponaučení a přijmout jejich požehnání. Ale je to taky příležitost zažít zcela světská povyražení, pobavit se a vidět kus světa. Kumbhméla je tavicí kotlík, ve kterém se potkává mnoho podob hinduismu i mnoho různých druhů hinduistů.
Čtěte také
„Asi nikdy jindy tolik lidí najednou nemyslí na jednu společnou věc a neúčastní se jedné akce,“ shrnuje jednotící sílu Kumbhmély indolog Zdeněk Štipl z Ústavu asijských studií na FF UK. Spolu s indologem Jiřím Krejčíkem z Metropolitní univerzity jsou hosty tohoto dílu pořadu Za obzorem.
Ten se věnuje jednotící síle Kumbhmély, ale vyvrací taky řadu nepřesností, které se s tímto svátkem tradují: ať už jde o jeho údajnou starobylost, nebo o udávaných 400 milionů lidí, kteří prý letos Prajágrádž navštíví. Obojí je ve skutečnosti trochu (hodně) jinak.
K poslechu zve Ondřej Himmer.
Související
-
Nejmladším šachovým mistrem světa je teprve 18letý Ind Gukesh
Titul šachového mistra světa se po víc než deseti letech vrátil do Indie. Dommardžu Gukesh totiž v prosinci ve své závěrečné 14. hře porazil úřadujícího šampiona z Číny.
-
Architekt indického růstu aneb Kdo vlastně byl dlouholetý premiér a ekonom Manmóhan Singh?
Na konci roku se Indie rozloučila s jedním z nejvýznamnějších politických lídrů. Zemřel totiž dlouholetý premiér a ministr financí Manmóhan Singh.
-
Investoři se předhánějí, kdo postaví nejluxusnější resort na pobřeží Albánie. Dokonce i Trumpův zeť
Za rok 2023 přišlo do Albánie asi 10 milionů turistů – to je asi čtyřnásobek obyvatel celé země. Počty cestovatelů uvádí vláda, někteří datoví analytici to ale zpochybňují.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.