Radko Kubičko: ANO levicové proti středopravé vládě

4. listopad 2021

Výpadek levice, tak byl hodnocen jeden z výsledků nedávných voleb. Propadly hlasy tradičních levicových stran ČSSD a KSČM, když nestačily na pětiprocentní klauzuli. Ostatní se někam ztratily. Souvisí to s obecným odlivem levice ve vyspělých zemích, změnou sociální struktury obyvatel, mizením tradičních průmyslových bašt a vůbec všeobecnou prosperitou.

Jistě na tom něco bude. Jenže v sousedním Německu se právě z naznačených důvodů už skoro odepisovaná SPD stala náhle vítězem voleb a její předseda Olaf Scholz designovaným kancléřem.

Také v České republice to na zánik témat levice, hájící zaměstnance, skupiny ohrožené a sociálně slabé, až tak nevypadá. Růst cen všeho, krach energetických společností a problémy s tím spojené, nedostupné bydlení, strádající penzisté. A všeobecné těžkosti, spjaté s opatřeními proti pandemii.

Čtěte také

Levicoví voliči tak zjevně nezmizeli a blíže k pravdě jsou ti, kteří mluví o jejich přeskupení a totéž potvrzují sociologické průzkumy. A hlavní proud zachytilo hnutí ANO, které se ale nikdy jako levicové nedefinovalo. A také jím nikdy nebylo.

Vzniklo jako sdružení protestní a záhy po třeskutém úspěchu, který mu přinesla neumětelská a korupční politika stran tradičních i netradičních, se samo transformovalo v neideologické spojenectví moci, obslužnou agenturu vládnutí, často ve prospěch svého prominentního člena, zakladatele a faktického majitele Andreje Babiše.

Ten jako podnikatel a kritik předchozí garnitury dostal původně na svou stranu různorodý voličský konglomerát, jehož nezanedbatelnou část tvořili též zklamaní voliči pravice, hlavně ODS.

Příhoda se superhrubou mzdou

Teprve v centru moci došlo jemu i dalším politikům ANO, že stále dost štědré veřejné finance je možné jednoduše zaměřit právě na voliče znejistěné a zranitelné, a tak se teprve z ANO stala fakticky levicová strana. Na základě kalkulu, ne ideologie nebo vize.

Čtěte také

Nyní ale ANO míří do opozice a je otázkou dne, jak tam naloží se svou levně získanou levicovostí. Bude stát proti vládě, která svými součástmi by měla být středopravě liberální. Deklaruje věcnost a šetření veřejných peněz.

ANO už nebude mít z čeho rozdávat a nedisponuje politiky s autentickým levicovým smýšlením, ale spíše pragmatiky vlivu, kteří k jakékoliv aktuální vládě by měli mít tím pádem vlastně dost blízko. A nejde zdaleka jen o bystře sledovaného moravskoslezského hejtmana Iva Vondráka, který čile vládne jako by nic s celým stranickým spektrem.

Hodně příznačná a často citovaná je příhoda se superhrubou mzdou, která byla zrušena ne zase tak překvapivým spojením ANO a ODS. Tradiční levicové strany, jinak spolupracující s ANO, přirozeně protestovaly, dobře tušily, že možným podlomením rozpočtových příjmů mohou být ohroženy i výdaje.

Čtěte také

Dalo to vzpomenout na známý politologický bonmot, že občas strategicky nutné široké koalice vedou k potížím veřejných financí, nakolik jejich levicové součásti tlačí na zvýšení výdajů, zatímco ty pravicové naopak na snižování daní.

Nepřekvapilo by proto, kdyby nyní ANO zas opustilo své levicové voliče jako dříve ty pravicové. Nová vláda bude muset tváří v tvář fatálním problémům mnoho slevit ze svých úsporných vizí a to bude ta vhodná chvíle pro kritiku spíše zprava.

Komentátor Radko Kubičko

Bude záležet na tom, co se pragmatikům z ANO bude více hodit, jaká bude nálada veřejnosti a jaké budou také další plány předsedy Babiše.

Politologové budou možná zase žasnout, jak na české politické scéně může dojít k dalším překvapivým posunům na pravolevé škále.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio