Piráti teď nemohou do vlády nejít. Být se čtyřmi poslanci v opozici je náročné, míní novinář Gruber

15. říjen 2021

Pirátská strana, ač součást vítězné koalice, není jednotná v názoru na účast ve vládě. Vedení strany chce dodržet smlouvu s hnutím STAN, které ji zavazuje ke společnému povolebnímu postupu, ale jiní členové Pirátů chtějí odchod do opozice. „Piráti do vlády nemohou nejít,“ míní redaktor deníku Referendum Jan Gruber. Komentátor serveru Info.cz Petr Holec dodává, že ostatní strany Piráty ani nepotřebují: „Proto by tam jít neměli, protože tam budou hrát totálně marginální roli.“

Kdyby Piráti nešli do vlády, tak by porušili koaliční smlouvu se STAN, připomíná Gruber: „Kandidovali přece se společným programem, takže by vypadalo minimálně podivně, kdyby Starostové prosazovali program Pirátů ve vládě a Piráti prosazovali tentýž program v opozici.“

Starostové řeší, co s Piráty. Oni už je nepotřebují, velmi dobře se obejdou bez nich, spíš jim mohou být přítěží.
Petr Holec

Holec ale soudí, že po volbách se vždy začíná znovu. „Chápu, že koalice Pirátů a Starostů uzavírala smlouvu na celé volební období a měli společný program, ale ze strany Starostů byl velký strach z toho radikálního aspektu Pirátů včetně revolučních myšlenek o polyamorii, rušení pohlaví na občance a další. K vykroužkování Pirátů došlo i z tohoto důvodu.“

Čtěte také

„Starostové teď řeší zásadní problém co s Piráty,“ pokračuje komentátor.

„Oni už je nepotřebují, velmi dobře se obejdou bez nich, spíš jim mohou být přítěží. Předpokládám, že Starostové Piráty do vlády vezmou a oni z ní mohou za krátko vypadnout. Jednota, kterou koalice demonstrovaly, záhy vyprchá.“

Jít do opozice se čtyřmi poslanci je mimořádně náročné. Je otázkou, co by mohli prosazovat – proti vládě, v níž mají koaličního partnera.
Jan Gruber

Gruber ale věří, že pozice Pirátů ve vládě bude tak silná, jak si ji koalice vyjedná. „A když do vlády nepůjdou, tak příspěvek za mandáty bude 3,6 milionů. Když půjdou, bude to 22 milionů, protože dostanou peníze i za Starosty. Jít do opozice se čtyřmi poslanci je také mimořádně náročné a je otázkou, co by jejich čtyři poslanci mohli prosazovat – navíc proti vládě, v níž mají koaličního partnera.“

Holec: Nejsou zvyklí dělat kompromisy

„Piráti jsou trochu jiní než čtyři zbývající strany z koalic,“ upozorňuje na další možný problém vlády složené z pěti stran Holec.

Čtěte také

„ODS se už před volbami děsila nesmiřitelnosti, revolučnosti Pirátů. Piráti, jak ukazuje zkušenost z hlavního města s koalicí Spojené síly pro Prahu, nejsou zvyklí dělat kompromisy a vládnou podle sebe. Ve vládě by byli výrazně slabší a to je problém, který tam vidím.“

Redaktor deníku Referendum přitom nemá obavy z pirátské debaty o genderových tématech či sňatcích stejnopohlavních párů. „Mnohem více mě znepokojuje, když budoucí premiér pózuje u Orbánova plotu,“ glosuje.

Možná že povolební jednání proběhnou ještě v klidu, ale Piráti chtějí prosadit věci, se kterými se dostanou do konfliktu se zbytkem.
Petr Holec

„Piráti se teď snaží ukázat, že nejsou revolucionáři. Ale už vidíme i tu vnitřní vzpouru proti Ivanu Bartošovi a pokusy o jeho odvolání. Možná že povolební jednání proběhnou ještě v klidu, ale oni skutečně chtějí prosadit věci, se kterými se dostanou do konfliktu se zbytkem,“ tvrdí komentátor Holec.

Piráti v tuto chvíli do vlády nemohou nejít, ale nic jim nebrání v tom, aby pak zjistili, že se vláda posouvá výrazně doprava, a odešli z ní.
Jan Gruber

O revolučnosti nejde prý mluvit, opakuje Gruber: „Nevšiml jsem si, že by Piráti požadovali výraznější změny politického řádu. Rozpory v koalici jsou, v kulturních otázkách hluboké. Je ale otázkou, co Piráti chtějí v téhle situaci, kdy bude odstavován od moci Andrej Babiš (ANO), což je hlavní úkol.“

Čtěte také

„Účast Pirátů ve vládě není bez rizika. Piráti v tuto chvíli do vlády nemohou nejít, ale nic jim nebrání v tom, aby po roce či dvou zjistili, že se vláda posouvá výrazně doprava, a případně z ní odešli. Další scénáře mohou vypadat různě,“ shrnuje Jan Gruber.

Komentátor připomíná volební výsledek českých Pirátů. „Po takovém fiasku a ještě v pozici, kdy jsou skutečně ve vládě zbyteční početně, tak si myslím, že by pro ně odchod do opozice byl lepší,“ konstatuje Petr Holec.

Poslechněte si celou diskuzi. Na to, jak by se měli Piráti zachovat, se obou novinářů ptá Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.