Ptáka roku zatím neprozradím, ale žije na většině území a má delší ocásek, naznačuje ornitolog Vermouzek

29. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Zdeněk Vermouzek | Foto: Kateřina Cibulka, Český rozhlas Plus

Poslechněte si celé Hovory Evy Hůlkové

„V letošní lednové Ptačí hodince jsme měli zaregistrováno přes 35 tisíc účastníků, tedy násobně víc, než je počet členů České společnosti ornitologické,“ hodnotí ředitel této organizace jeden z nejvýznamnějších českých ornitologů Zdeněk Vermouzek.

Ptačí hodinka je koncipovaná tak, aby to zvládli laici, kteří mají zájem, ale nemají formální vědecké vzdělání. „Ani to nevymyslela naše ornitologická společnost, ale postupy jsme okopírovali z Bavorska – a dnes to na stejném principu funguje v několika dalších zemích,“ přiznává.

Čtěte také

„Metodika je jednoduchá, zvládnou ji i děti staršího školního věku. Spočívá v tom, že hodinu sledujeme vybrané území – ať s krmítkem, nebo bez a zapisujeme nejvyšší počet jedinců každého ptačího druhu, který vidíme naráz. Tak zabráníme tomu, abychom některého ptáka počítali dvakrát,“ popisuje Vermouzek.

„Ale vyžaduje to soustředění, přesnost a i to, aby si člověk opravdu přečetl základní instrukce,“ doplňuje.

Příroda je lék

A lidem se Ptačí hodinka líbí. „My jsme si byli přiměřeně jistí, že se to povede. Měli jsme zkušenosti z dalších zemí, a tak jsme si říkali, proč by to nefungovalo tady. Ale že to získá od prvního ročníku takovou oblibu desetitisíců účastníků, to nás skutečně maličko překvapilo, ale jsme za to nesmírně rádi,“ zdůrazňuje ředitel.

Čtěte také

„Protože to ukazuje, že kromě toho, že ptáci jsou pro lidi zajímaví, kromě toho, že získáme opravdu cenné a zajímavé informace, tak hlavně vidíme, že společnost má o přírodu zájem. Uvědomuje si potřebu blízkosti živých tvorů a je to skvělé i pro mentální zdraví.“

„A je to docela známá věc, která není nová, existuje o tom mnoho publikací – jen se o tom nemluví. Proto říkám: ,Koukejte se na ptáky, na přírodu a buďte si jistí, že tak děláte i prevenci možným duševním onemocněním,“ zdůrazňuje Vermouzek.

Pták roku 2025?

Loni byl Ptákem roku rehek domácí, letos se vítěze dozvíme v únoru. „Můžu tak jen naznačit, ale nesmím ho zatím prozradit – ale bude to pták, se kterým se není až tak složité potkat, protože žije na valné většině našeho území. A můžu dodat, že má trošku delší ocásek než většina ostatních,“ naznačuje.  

Jak se „Ptákem roku“ stal i sám ředitel Vermouzek? To už si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Evy Hůlkové.

autoři: Eva Hůlková , lup

Související