Pštros, kterého vyrobí každý. Na ČVUT vyrobili levného robota a návod na něj chtějí nabídnout všem
Tak trochu potají vznikl na pražském ČVUT balanční robot. Slibnou kariéru má před sebou z několika důvodů – tím hlavním je jeho nízká cena. Zařízení bude k dispozici jako open source s náklady kolem 50 tisíc Kč. Dá se tak čekat, že se robot stane oblíbený jak ve školách, tak mezi amatéry. Podobný koncept navíc slibuje rychlý rozvoj k zajímavým aplikacím – třeba doručování zásilek nebo kontrolu objektů.
Pražská novinka připomíná model robota typu Handle od amerického výrobce Boston Dynamics, který vypadá trochu jako pštros. Drobnější robot z ČVUT tak připomíná právě mládě pštrose. Krištof Pučejdl z Katedry řídící techniky při Elektrotechnické fakultě ČVUT inspiraci otevřeně přiznává:
„Připadalo nám, že postavit něco takového by mohlo být fajn jednak z výzkumného hlediska a jednak pro studenty a výuku. V průběhu podzimu jsme se do toho pustili.“
Světle modrý dvoukolový Robot SK8O je vytištěný na běžné 3D tiskárně a elektrosoučástky pochází z běžných e-shopů pro elektrotechniky.
„Myšlenka, který náš projekt celou dobu provází, je, že to chceme ve výsledku udělat otevřené – tedy open source. Tak, aby každý, koho takováhle robotika baví, se na to mohl podívat, stáhnout si výrobní data, software a tuto naši platformu si zreplikovat. Je to zajímavý projekt, na kterém se dá testovat spousta různých řídících algoritmů. Doufáme, že to bude mít ohlas,“ říká Pučejdl.
Čtěte také
Na konci dalšího softwarového vývoje by měl SK8O zvládnout pokročilé dynamické funkce, jako je například skok do schodů.
Zajímavé je, že konstruktéři z ČVUT byli se svou prací úspěšní hned napoprvé. „Když se vyvíjí takováhle věc, prochází to fází několika prototypů a my jsme se tomu – zřejmě i díky štěstí – nějakým způsobem vyhnuli.“
Náhrada potrubní pošty
Pokud jde o možné využití, uvažuje Pučejdl například o alternativě k dřívější potrubní poště v rozlehlých budovách.
„Tihle roboti by ji mohli nahradit. Dovedu si představit otevřený open space, kde je potřeba něco podepsat – člověk to dá robotovi a ten papír odnese do nějaké kanceláře.“
Dalším možným využitím, který se zamlouvá autorům projektu, je robot-vítač. Ten by mohl v budoucnu návštěvníky fakulty pozdravit a doprovodit do příslušné kanceláře.
Do světa robotiky vás vezme reportáž Petra Kološe, poslechněte si ji.
Související
-
První „robot zedník“ postavil v Říčanech zeď. Potřebuje ale dobře přichystaný materiál
Na okraji Říčan nově stojí pět metrů dlouhá a dva metry vysoká zeď. Zajímavá je hlavně tím, že zednickou práci na stavbě zastal robot.
-
Mravenci inspirovali vědce k vytvoření robotů. Můžou překonat i mnohem větší stroje
Roboty mravence vyvinuli experti ze Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne. Dokážou spolu navzájem komunikovat a spolupracovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.