Úspěch ČVUT. Jejich tým jako jediný na světě získal dodatečné financování v robotické soutěži
Pražské České vysoké učení technické (ČVUT) má za sebou další výrazný úspěch. Organizátoři nejprestižnější robotické soutěže na světě – americká vládní agentura DARPA – poslali v těchto dnech na účet elektrotechnické fakulty v přepočtu asi 32 milionů korun.
Touto vysokou sumou chtěli organizátoři soutěže jednak ocenit dosavadní práci studentského týmu a také jej motivovat pro finále. Prvního kola soutěže se škola zúčastnila loni v srpnu a se svými roboty tehdy zazářila. V celosvětové konkurenci skončila na třetím místě.
Čtěte také
Prestižní soutěž, ve které jde o asistenci robotů a lidí při průzkumu podzemí, má mnoho pravidel a dvě kategorie ocenění. O vyšší odměny bojují týmy, které od organizátorů nedostaly na vývoj robotických systémů finanční podporu. A to byl donedávna případ i pražské ČVUT.
Škola každou cestou svého zhruba desetičlenného týmu riskovala, že se jí nevrátí ani bezmála milionový náklad na zámořský pobyt soutěžících. Od teď už ale s penězi problém nebude.
„My jsme jediný tým na světe, který dostal to dodatečné financování,“ upozorňuje šéf tuzemského družstva Tomáš Svoboda s vysvětlením, že DARPA původně vytipovala několik laboratoří, které pro účast v soutěži podpořila a následně otevřela klání i pro nesponzorované týmy. Ty si mohly financování vysloužit v průběhu boje a ČVUT se zadařilo.
Na nákup strojů od Boston Dynamics
Finále soutěže je naplánováno na podzim 2021. Kromě cestovních nákladů a vývojářských prací postgraduálních studentů budou vědci hradit i náklady na nejmodernější techniku. Kromě dronů chtějí pořídit například i tři stroje od Boston Dynamics, známého výrobce pokročilých samostatných robotů.
„Jde o čtyřnohé roboty velikosti většího psa. To je opravdu první komerčně dostupný a vyráběný robot, jehož primární oblastí aplikací je autonomní nebo alespoň poloautonomní provoz,“ říká Svoboda.
Cena jednoho se po přepočtu na koruny pohybuje zhruba kolem milionu a půl. Pokud by stroje škola pořídila, byla by v našem regionu úplně první. Teď jde o to, aby účast v prestižní soutěži nezhatila tuzemská byrokracie:
„I když peníze přichází odjinud než z českého rozpočtu, tak my jako škola musíme podstoupit standardní, poměrně složité výběrové řízení. Samozřejmě jsme začali ihned.“
Čechům se v robotické soutěži opravdu daří. Kromě ČVUT se účastní i tým Robotika. V posledním – virtuálním – kole skončili druzí jmenovaní na celkovém čtvrtém místě a porazili mimo jiné i tým ČVUT.
Poslechněte si celou reportáž Petra Kološe.
Související
-
Používání dronů je revolucí. Nejsou to ale hračky – klidně vám uříznou prst, přiznává vědec
Sledování tučňáků, mapování stavu ekosystému korálových útesů i sběr dat pro porozumění procesů na Antarktidě. To je částečný výčet výzkumů do kterých dnes zapojují drony.
-
Češi z ČVUT zvítězili v soutěži dronů v Abú Dhabí
Do soutěže Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge v hlavním městě Spojených arabských emirátů se český tým vydal v roli jednoho z favoritů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.