První „robot zedník“ postavil v Říčanech zeď. Potřebuje ale dobře přichystaný materiál

17. červenec 2020

Na okraji Říčan nově stojí pět metrů dlouhá a dva metry vysoká zeď. Zajímavá je hlavně tím, že zednickou práci na stavbě zastal robot.

Původně svářecí robot z automobilky zatím není zcela autonomní, vysvětluje autor myšlenky robota-zedníka Štěpán Kočí, který na tomto nápadu začal s kolegou Jakubem Maršíkem pracovat už před pěti lety.

„Je to stavební stroj s lidskou obsluhou. Ta ho musí stále kontrolovat, aby nikomu neublížil nebo něco nerozbil. Zodpovědnost je na operátorovi,“ vysvětluje Kočí.

Nedokonalosti

Nejvíc času stroji zabrala orientace v materiálech na paletě

Stavební tempo zařízení společnosti KM Robotics zatím není nejvyšší. Nejvíc času stráví mapováním odběrného místa. Robotizace stavebnictví by tak mohla přinést nové nároky na dodavatele stavebního materiálu. Bloky budou muset být identické, bez vad a na paletách musí být skládány identickým způsobem. 

„Je potřeba ošetřit situace, kdy cihla nebo založení zdi není přesné, a doplnit systém umělou inteligencí a potřebnými senzory tak, aby byl schopný cihly přikládat až na doraz k sobě,“ vypočítává úkoly, na které je potřeba se nyní zaměřit, vedoucí laboratoře Inteligentní a mobilní robotiky ČVUT Libor Přeučil.

autoři: Petr Kološ , marz
Spustit audio

Související