Prožíváme právě dějinnou změnu?
V době, kdy o tom, že by Rusko mohlo napadnout Ukrajinu, spekulovala možná jen hrstka analytiků mezinárodního dění, vlády v Evropě povzbuzovaly občany, aby si koupili plynové kotle - levný a ekologický zdroj. Za pouhé tři roky jsme se dostali do situace, která převrátila naruby mnohé dosavadní jistoty. Nevíme, čím budeme topit, z čeho vyrábět elektřinu a zda se někdy podaří opravit zpřetrhané dodavatelské řetězce. Jak to změní naše životy?
V pořadu účinkují biolog, filozof a také spisovatel Stanislav Komárek, odborník na hospodářské a sociální dějiny Jakub Rákosník z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a environmentální a sociální psycholog Jan Krajhanzl, který působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.
Poslechněte si celý pořad Jana Bumby v audiozáznamu.
Související
-
Libor Dvořák: V tomto roce budou ekonomické ztráty války činit jeden bilion dolarů
Vpád Ruska na Ukrajinu v zásadě světové ekonomice znemožnil, aby se rychle vzpamatovala z covidové krize a vrátila k původnímu růstu.
-
Válka na Ukrajině vrací do hry i venezuelskou ropu
Válka na Ukrajině má nečekané dopady na druhém konci planety.
-
Česku chybí ministerstvo pro klima. Boj proti změnám musíme koordinovat, vybízí expertka
Tropy v červnu. Teplotní rekordy padají ve světě i u nás. Co by měl stát dělat? Proč Česko podle soudu nedělá dost? A potřebujeme ministerstvo pro klima?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.