Prouza: Podniky se otevřely, tím se vypnula státní pomoc. Je to chyba, po Vánocích začne propouštění
Ve čtvrtek se napříč Českou republikou znovu otevírají obchody, restaurace a služby. Přísné hygienické podmínky ale vyjdou draho a tržby už nestihnou vyrovnat ztráty, které s sebou přinesl dlouhý lockdown, obává se Tomáš Prouza, šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu.
Otevření provozoven se navíc rovná automatickému pozastavení kompenzací od státu, připomíná Prouza. „To je, myslím, velká chyba. Je jasné, že návrat do normálu bude trvat hodně dlouho. V tuto chvíli bude vypnutí pomoci z hodiny na hodinu znamenat obrovské problémy – po Vánocích firmy bohužel budou muset propouštět.“
Čtěte také
Podle Prouzy už vláda dávno měla zavést kurzarbeit, který by dal šanci udržet ohrožená pracovní místa. Stejně se na absenci zákona dívá hlavní ekonomka Reiffeisenbank Helena Horská. Ta ale nesouhlasí se stávajícím návrhem, který málo čerpá z německé zkušenosti.
„Kurzarbeit ano, ale ne ten český kočkopes… Kurzarbeit podle modelu Německa, který bude motivovat k tomu, aby lidé hledali práci, rekvalifikovali se a přeškolovali,“ apeluje ekonomka.
Čtvrteční uvolnění restrikcí pomůže v předvánočním období hlavně malým obchodům, domnívá se Prouza. „I tak to ale bude jen umazání části ztráty. Malé obchody přitom nikdy nebyly zdrojem nákazy a nemělo smysl je zavírat.“
Zvýšené náklady
Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu má za to, že obchodníky kromě menších tržeb čekají navíc zvýšené náklady pro dodržení požadovaných hygienických opatření:
Čtěte také
„Budou to náklady hlavně na zaměstnance – je potřeba hlídat fronty, obsadit pokud možno všechny pokladny a tak dále.“
Až na stovky milionů korun se mohou vyšplhat zvýšené náklady pro restaurace, tvrdí. A Helena Horská se obává, že některé podniky problémy spojené s koronavirem vůbec nepřežijí.
„Jeden z oborů, který bude určitě citelně zasažen, je právě restauratérství. Ač je mi to líto, tak mám obavu, že čísla hovoří v jejich neprospěch,“ říká s tím, že v Česku bylo před koronavirovou epidemií nadprůměrně mnoho restaurací na obyvatele.
Ohrožena jsou podle ekonomky hlavně stravovací a ubytovací zařízení, ale i wellness nebo fitness centra. „Pořád budeme mít nějaká omezení, což snižuje kapacitu těchto podniků,“ vysvětluje a dodává, že zapomínat by se nemělo ani na kulturu:
„Úroveň kultury totiž určuje úroveň společnosti.“
Hosty byli:
Helena Horská, hlavní ekonomka Reiffeisenbank
Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu
Martin Fryč, knihkupec
Co na otevření říkají samotní obchodníci v regionech? Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Šárky Fenykové.
Související
-
Až patnáct procent restaurací neotevře, obchodům pomohou Vánoce, odhaduje Prouza
Už za tři dny se v Česku mají v omezeném režimu opět otevřít všechny obchody, ubytovací zařízení nebo restaurace. Jak se provozovatelé připravují?
-
Psycholožka: Děti by měly po nástupu do školy psát testy, ale bez známek. Kvůli zmapování úrovně
Do škol se vracejí další žáci. Podle dětské psycholožky Václavy Masákové by učitelé měli mít na paměti, že vějíř schopností dětí se za dobu distančního vzdělávání rozevřel.
-
Protestovat odmítáním roušek je nesmírně nezodpovědné, myslí si šéf svazu obchodu Prouza
V Česku už platí některá z nových opatření k zamezení dalšího šíření koronaviru. Jen za poslední dva dny přibylo před 11 tisíc nakažených lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.