Lidé přestali vládě věřit, takže zůstávají doma. Protestovat odmítáním roušek je nesmírně nezodpovědné, myslí si šéf svazu obchodu Prouza
„Zůstává tady výrazná skupina ,odmítačů roušek‘, kteří to vnímají jako politickou otázku,“ říká ve speciálním vysílání Plusu prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Prouza upozorňuje, že zatímco na jaře lidé spíš roušky nasadit zapomínali, dnes je nenosí aktivně. „Chápu, že lidé protestují z různých důvodů, ale protestovat tím, že ohrožují ostatní, to je nesmírně nezodpovědné. Velmi dobře už začala fungovat spolupráce s policií která rychle reaguje na agresivní zákazníky,“ tvrdí šéf svazu obchodu.
Lidé mají podle Prouzy strach, což obchodníky ohrožuje daleko víc než všechna vládní opatření dohromady. „Dopad samotných opatření je marginální. Největší negativní dopad je, že lidé přestali věřit vládě, že má celou situaci pod kontrolou. Takže šetří, zůstávají doma, neutrácejí dokonce ani za potraviny. To je to, co restaurace a obchody zabíjí,“ dodává šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu.
Maláčová chystá změny v ošetřovném
Nejnovější vládní opatření se dotknou i škol. Mateřské školy a první stupeň základních škol zůstávají v provozu a druhé stupně přecházejí na výuku distanční. Vláda proto na svém mimořádném jednání schválila i úpravu ošetřovného.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) připomíná, že je to ale návrh, který ještě musí projít celým legislativním procesem.
„Reagujeme na hypotetickou situaci, kdyby stát zavřel školy. Premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) tvrdí, že se mateřské školy a první stupně základních škol nezavřou. Chceme být připraveni,“ říká Maláčová.
Návrh počítá s ošetřovným pro řadu výjimek: třeba u dětí, které jsou už dnes v karanténě delší dobu, než je zákonná devítidenní doba. Pomoci chce Maláčová i těm rodinám, které mají děti v denních stacionářích nebo potomky s nějakým stupněm zdravotního postižení.
„Budeme ale postupovat stejně jako na jaře. Teď je standardní ošetřovné 60 procent platu. Ale kdyby se nedej bože školy uzavřely a kdyby to nedej bože trvalo delší dobu, tak budeme příjmovou situaci rodin sledovat, vyhodnocovat a podle toho pak případně upravovat i ošetřovné,“ shrnuje Jana Maláčová.
Babiš: Covid není výmysl
Před bagatelizováním epidemie varoval v pátek premiér Babiš. „Přestaňme situaci zlehčovat. Covid není výmysl, ale skutečná věc,“ řekl s tím, že někteří lidé i přesto nedodržují základní hygienická opatření, jako je nošení roušek.
Čtěte také
„Situace je skutečně vážná,“ prohlásil na páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Prymula.
V Česku už platí některá z nových opatření k zamezení dalšího šíření koronaviru. Jen za poslední dva dny přibylo před 11 tisíc nakažených lidí.
Zavřené jsou posilovny, bazény, v pondělí se k nim přidají kina, divadla, v obchodech se nemají shromažďovat lidé, takže se budou vypínat veřejné wi-fi sítě. Od pondělí přecházejí druhé stupně základních škol na kombinovanou výuku.
V audiozáznamu si můžete poslechnout i rozhovor s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), který už pracuje na kompenzacích pro ty oblasti, které stát teď omezuje. Poslechnout si můžete i zástupce českého fotbalu nebo restaurací a hotelů. Ptal se Tomáš Pavlíček.
Související
-
Otázky si můžeme klást na jaře. Teď je potřeba zapnout a zvládnout to, apeluje epidemiolog Smejkal
Počty nakažených strmě rostou a ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) zavádí nová opatření. Podle epidemiologa Petra Smejkala z IKEMu jsou omezení na místě.
-
Lída Rakušanová: Chaos v opatřeních proti covidu je všude. Někde ale víc
Omezující opatření uplatňovat jen regionálně, tedy pouze všude tam, kde se šíření nákazy covidem-19 začne vymykat kontrole. To bylo poučení z jarní vlny pandemie.
-
Doufáme, že remdesiviru bude dostatek, vysvětluje exkluzivně spoluautor léku Tomáš Cihlář
„Dokud nebude vysoká proočkovanost, bude remdesivir potřeba,“ říká pro Plus Tomáš Cihlář, vedoucí vědeckého týmu firmy Gilead, který lék remdesivir vyvinul.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.