Prouza: Logika rozvolňování byla jasná. Teď to vláda postavila na hlavu, obchody jsou na druhé koleji

30. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

Ne všichni školáci a studenti se už mohli vrátit do lavic. Přesto vláda rozhodla o otevření služeb. Zbývající maloobchodní prodejny budou smět otevřít až o týden později. „Velmi jsme usilovali o vznik jednotlivých vln rozvolňování. Tehdy byla logika zcela jasná – jako priorita školy a potom postupně od nejméně rizikových aktivit až po ty více rizikové. Teď to ale vláda postavila na hlavu,“ komentuje rozhodnutí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Podle něj političtí představitelé země balíčky přeskládali navzdory radám epidemiologů:

„Část škol je ještě omezená a přitom se už pouští rizikové aktivity, jako jsou masáže nebo hokejové a fotbalové stadiony. Obchody byly jako ty nejméně rizikové znovu odsunuty na další kolej.“

Čtěte také

Prouza má za to, že postup vlády může způsobit další potíže ve vývoji epidemiologické situace v České republice. To ostatně uznává i matematik Martin Šmíd z Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd, který upozorňuje na oddálení kýženého sta nakažených na sto tisíc obyvatel za týden.

„Striktně vzato to rozvolňování epidemické situaci přiměřené není,“ říká. Za rozumnější by považoval postupné rozvolňování ve dvoutýdenních intervalech, aby se dal posoudit vliv předchozích opatření.

Hosty byli:
Martin Šmíd, matematik, Ústav teorie informace a automatizace Akademie věd
Anton Ivánek, člen rady Asociace ředitelů Základních škol
Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu
Martin Vopěnka, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů

Jak fatální bude pro dotčené podnikatele opětovné oddálení otevření zbývajícího maloobchodu, je v tuto chvíli těžké určit. Data ale ukazují, že desetina z nich už znovu neotevře a dalších patnáct procent je na hraně, tvrdí šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Prouza.

„Kdyby přitom vláda dala podnikatelům férové kompenzace, nikdo by neřešil, jestli se otevře o týden dřív, nebo později,“ uzavírá předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Lukáše Matošky.

autoři: Lukáš Matoška , Zuzana Marková
Spustit audio

Související