Proti koronaviru bojují i čeští vědci. Zaměřují se na proteiny, které virus v těle rozšiřují
Proti novému typu koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19, se snaží bojovat i v laboratořích Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Přímo s daným koronavirem ale nepracují.
Čtěte také
Radim Nencka, šéf skupiny vědců, kteří se v pražském Ústavu organické chemie a biochemie věnují virovým replikacím, byl prý do jisté míry fascinován rychlostí, s jakou Čína zveřejnila genetickou strukturu nového typu koronaviru.
„Velmi rychle zjistili, co to vlastně je, což není obvyklé... Velice rychle to uvolnili pro celý svět, protože předpokládali, že to může být nebezpečné jako SARS. A nemýlili se.“
Neviditelné proteiny
Ústav biochemie a organické chemie se zaměřuje na proteiny, jejichž prostřednictvím se virus v těle rozšiřuje. „Naším úkolem je zastavit funkci proteinů, které viry potřebují pro svou replikaci. Můžou to být proteiny jak virové, tak hostitelské buňky,“ vysvětluje vědec.
Snažíme se připravovat nové inhibitory, abychom mohli připravovat nové látky, které by mohly být potenciálními léčivy.
Radim Nencka
Šíření viru napomáhají polymerázy, ale také takzvané neviditelné proteiny. „Ty jsou používány viry, aby přidaly na jejich RNA takovou čepičku, díky které potom naše buňky nejsou schopny RNA viru ničit.“ Čeští vědci se snaží přijít na to, čím tuto řetězovou reakci zastavit.
Kočičí koronavirus nebo SARS
Protože je práce s ním nebezpečná a z klinického izolátu navíc není jednoduché vzorek SARS-CoV-2 získat, pracují výzkumníci se vzorky jiných typů koronaviru nebo s počítačovými modely.
Odborníci z Prahy spolupracují třeba s brněnským veterinárním institutem, který disponuje kočičím koronavirem (mechanismus působení koronaviru je u lidí a koček stejný), nebo s kolegy z německé univerzity v Giessenu, kde mají k dispozici původce SARSu.
Související
-
Ivan Štern: Koronavirus a sociální stát
Koronavirová nákaza nabízí příležitost ověřit si, jak robustní je pověstný evropský sociální stát. Přiznejme: jeho dobrá pověst je více zbožným přáním než skutečností.
-
Český rozhlas Plus upravuje vysílací schéma. Podívejte se, kdy nově uslyšíte svůj oblíbený pořad
Vzhledem k šíření nákazy novým typem koronaviru částečně upravujeme program Českého rozhlasu Plus. Vysílat pro vás budeme dál, jen v mírně upravené podobě.
-
Pandemie koronaviru ohrožuje olympiádu v Tokiu. Japonsko se ji ale zdráhá odložit
Před Japonci stojí těžká otázka, zda i přes šíření koronavirové pandemie světem pokračovat v přípravách letních olympijských her. Ty jsou naplánované na červenec a srpen.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.