Proč neměla kosmonautka Valentina Těreškovová letět do vesmíru?
Před téměř 60 lety vysílala z vesmírné sovětské lodi Vostok 6 kosmonautka Valentina Těreškovová. Stala se tak první ženou, která se podívala ke hvězdám. Její na první pohled úspěšnou misi oslavoval nejen Sovětský svaz, ale i Československo. O tom, že její let nebyl bez problémů, se však dlouhou dobu mlčelo. Proč neměla Těreškovová letěl do vesmíru?
Sovětský svaz v roce 1963 získal cenné prvenství v souboji o dobývání kosmu s Američany. Valentina Těreškovová se jako desátý člověk a první žena na světě podívala ke hvězdám. Zpráva o jejím letu do vesmíru obletěla svět. Pravdu o tom, jak mise probíhala, ale dlouhou dobu kosmonautka i Sovětský svaz tajil.
Valentina Těreškovová nejspíš nebyla nejvhodnější adeptkou do kosmu. Neměla tak dobrý výcvik jako její kolegyně, které byly do programu vybrány. Proč ji Sovětský svaz umožnil letět, i když nebyla tak zkušená? Díky svému dělnickému původu totiž byla pro tehdejší propagandistické účely nejpřijatelnější.
Pro ženy se stala hrdinkou
Její otec padl v sovětsko-finské válce, a tak politicky vyhovovala. O její nominaci nakonec definitivně rozhodl Nikita Sergejevič Chruščov. Těreškovová však měla během výpravy do vesmíru značné potíže. Několikrát dokonce prosila, aby se mohla vrátit zpátky na Zem. S veškerým vypjetím sil nakonec let ve zdraví přežila. Nejen do své vlasti se tak vrátila jako hrdinka.
Čtěte také
V Československu ji čekalo nevídané uvítání. Dokonce větší, než se dostalo Gagarinovi.
Pro mnoho žen po celém světě se stala vzorem, i proto, že se dokázala prosadit do té doby v ryze mužském prostředí. Dodnes však důrazně popírá, že by během letu zažila jakékoliv komplikace. S postupným uvolňováním režimu v Sovětském svazu však pravda začala postupně vycházet najevo.
Snila o vesmírné kariéře
I když Těreškovová snila o pokračování kariéry kosmonautky, Sovětský svaz využil její slávy ke svým účelům. Musela cestovat po světě a vyprávět o svých zážitcích ve vesmíru.
Těreškovová dlouhá léta zastává funkci poslankyně ruské Státní dumy a je blízkou poradkyní Vladimira Putina. I přes svůj pokročilý věk se nabídla jako dobrovolník pro misi na Mars, a to i bez možnosti návratu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.