Přidávat důchody a nestarat se o zdroje? To považuji za fatální chybu Babišovy vlády, míní příští rektor VŠE Dvořák

6. prosinec 2021

Budoucí vláda chce snižovat schodek rozpočtu bez zvyšování daní. „Já bych to vládě strašně přál. Ale když se na to budeme dívat realisticky, tak to jsou hodně ambiciózní plány. Pokud si dáme celou skládačku dohromady a řekneme si, že nebudeme zvyšovat daně, tak v krátkém období jednoho roku – snížit schodek o sedmdesát osmdesát miliard korun – bude nesmírně obtížné,“ říká současný prorektor a budoucí rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE) Petr Dvořák.

Ušetřit zmíněnou částku převážně na provozních výdajích, jak slibuje budoucí kabinet Petra Fialy (ODS) bude podle Dvořáka obtížné. „Období, které nás čeká, je velmi nejisté. A nebude jednoduché v takové době šetřit,“ předvídá v Osobnosti Plus.

Děkan Fakulty financí a účetnictví na Vysoké škole ekonomické v Praze Petr Dvořák

„Udělat jednorázové opatření, které nebude vyžadovat strukturální změny zejména mandatorních výdajů? To si moc představit neumím. A to i proto, že už dnes posloucháme některé budoucí ministry, kteří říkají: Šetřit ano, ale v tom jejich rezortu zrovna ne,“ uvažuje budoucí rektor VŠE s tím, že žádný nový ministr nebude chtít začínat s tím, že by měl hledat rezervy.

„Navíc je jasné, že období, které nás čeká, bude velmi nejisté. Nebude to jednoduché v tom smyslu, že by se ještě dalo snadno šetřit.“

Čtěte také

Podle prorektora Dvořáka se tak bez zvyšování daní neobejdeme:

„Já se svým smýšlením kloním k tomu, že by se daně zvyšovat neměly. Ale pokud se podíváme na vývoj státních financí, na otázky kolem důchodové situace do budoucna a tak dál. Pokud by tady nebyl dlouhodobý a výrazný růst ekonomiky, tak se obávám, že se bez určitého zvyšování daní nedostaneme k tomu, že budou státní finance vyrovnané.“

Babišova vláda vybírala drobné

Vláda Andreje Babiše (ANO) podala demisi. Dvořák bilancuje její působení ještě před začátkem pandemie:

Čtěte také

„Problém byl v tom, že se tady vybíraly, řekl bych, drobné. Výdaje státu směřovaly do oblastí, které nebyly nezbytně nutné. Je to ta známá vládní podpora snížení jízdného,“ vypočítává s tím, že šlo z části asi i o předvolební krok. Zejména pak šlo o krok zbytečný.

„Samozřejmě v tom můžeme vidět i dobrou stránku. Ale když se podíváte, koho se to týká, tak zjistíme, že slevu čerpají lidé, kteří vůbec nepotřebují, aby měli levnější jízdné.“

Jen kam vidím, tak v řadě případů evropské peníze, které přicházejí, nejsou úplně efektivně využity.
Petr Dvořák

A pak tu byla otázka důchodů, pokračuje Dvořák: „Kdo by nechtěl přidat důchodcům? Myslím, že se všichni shodneme, že ano.

„Ale je tady ten problém, že to má být nastaveno dlouhodobě a sahat do toho dá jen v době, když máme přebytek, ze kterého můžeme přidávat. Když bude společenský konsensus a řekne se: ‚Dobře, generace, která vydělává, teď bude platit vyšší daně tak, abychom mohli přidat důchodcům.‘ Ale jít na stranu výdajů a nestarat se o zdroje, jak jsme tady viděli? To považuji za zcela fatální chybu.“

Čtěte také

„Investice nebyly takové, že by přinášely patřičný efekt. Když si vezmete dopravní infrastrukturu, tak my tady už dlouho řešíme věci – to v Evropě skoro nemá obdoby. A to má pak právě negativní dlouhodobý dopad. Investice tam mají jít, ale musejí být mnohem efektivnější.“

Podle současného prorektora a nově zvoleného rektora se vládám dlouhodobě nedaří správné nasměrování ani evropských peněz.

„Jen kam vidím, tak v řadě případů evropské peníze, které přicházejí, nejsou úplně efektivně využity. A to z hlediska oblastí i samotného čerpání, protože tam je příliš byrokracie. To jsou ty známé věci, které se opakují, ale bohužel tady stále jsou,“ uzavírá budoucí rektor VŠE Petr Dvořák.

Jak změnila pandemie ekonomické příručky? Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.